• انتشار: 23 نوامبر 2016
  • ساعت: 08:58
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15588
پرینت
وزارت صحت:

بیش از ۶ درصد کودکان زیر ۵ سال به دلیل نبود حفظ صحت می میرند

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه در اولین کنفرانس حفظ صحت اظهار کرد که ۶٫۲ درصد کودکان زیر ۵ سال کشور به دلیل نداشتن حفظ صحت به بیماری اسهال دچار می شوند و جان می دهند.

 

آقای فیروز در این کنفرانس که روز سه شنبه برگزار شده بود افزود که شواهد نشان می دهد، رابطه مستقیم بین حفظ صحت و سوءتغذیه مزمن نوع قدکوتاهی وجود دارد که ۴۱ درصد کودکان از این مشکل رنج می برند.

حفظ صحت شامل تشناب، دست شستن بعد از رفع حاجت و اب اشامیدنی می شود.

وزیر صحت در ادامه افزود که از هر ۱۰ کودک افغان، ۴ تن آنان از صدمه های غیر قابل برگشت فیزیکی، روانی و اجتماعی متاثر شده و سطح یادگیری آنان را پایین می آورد.

به گفته وزیر صحت، تحقیقات نشان می دهد که از میان ۵ ولایتی که بیشترین میزان سوءتغذیه مزمن قدکوتاهی را دارند، در ۴ ولایت آن درصد رفع حاجت در فضای آزاد بالا است. اقای فیروز افزود که عدم رعایت نظافت با فلج اطفال نیز رابطه مستقیم دارد.

در این کنفرانس برعلاوه، صحبت ها روی برنامه های دولت در مورد بهبود بخشیدن وضعیت فعلی حفظ الصحت بحث و گفتگو صورت گرفته و یاد آوری گردید که در حدود ۵ میلیون نفوس کشور به مبرزهای بهبود یافته دسترسی نداشته جهت رفع حاجت از فضای باز استفاده می کنند.

نصیر احمد « درانی» وزیر احیأ و انکشاف دهات گفت “که مطابق به آخرین  ارقام ارایه شده ازطریق ارزیابی شرایط زندگی افغانان/ALCS که ازطرف احصایه مرکزی کشور در سال ۲۰۱۴/۱۳۹۳ راه اندازی گردیده ۸۱٪ نفوس کشور یک نوع ازمبرزها (عنعنوی و یابهبود یافته) را مورد استفاده قرار میدهند. این رقم یک فیصدی بلند را در مقایسه با کشور های همسایه تشکیل میدهد.”با آنهم ۱۹٪ نفوس کشور هنوز در فضای آزاد  رفع حاجت مینماید.

به گفته وزیر احیا و انکشاف دهات، ازسال ۲۰۱۱/۱۳۹۰ مطابق به معلومات سازمان صحی جهان و صندوق ملل متحد برای اطفال /یونیسف بیش از ۵ میلیون افغان به تسهیلات حفظ الصحه صحی دسترسی پیدانموده و نفوس که رفع  حاجت در فضا ازاد  می نمایند تا اندازه ای کاهش پیدا نموده است و امروز فقط ۴.۵ میلیون نفوس کشور در فضای آزاد رفع  حاجت مینمایند.

در این کنفرانس نماینده اداره یونیسف خانم ادیله حضر اهمیت حفظ الصحه برای صحت و آموزش  اطفال و وضعیت خانمها را بیان نموده از تمام همکاران درخواست کار مشترک نمودند.

گفتنی است که این آمارها که بیشتر به ولایت های کشور است در حالی ایراد می شود که پایتخت کشور با جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون تن هنوز به طور درست به تشناب و دستشویی مجهز نیست.

نبود فرهنگ درست شهر نشینی در کابل باعث شده است که برخی از باشندگان پایتخت در معابر و در انظار عموم رفع حاجت کنند و محیط را الوده سازند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.