• انتشار: 8 آگوست 2019
  • ساعت: 17:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36682
پرینت
یک نظرسنجی تازه نشان داد

بیش از ۵۷ درصد شهروندان کشور در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند

یافته‌های یک نظر سنجی تازۀ بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نشان می‌­دهد که ۵۷٫۱۳ درصد کسانی که با آنان گفت‌وگو شده در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو شرکت نمی‌کنند.

این تعداد از شهروندان کشور، تهدیدهای امنیتی، اولویت‌داشتن روند صلح نسبت به انتخابات و تلاش در مهندسی‌کردن انتخابات را از علت‌های شرکت‌نکردن‌شان در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده‌اند.

در نظرسنجی این نهاد که نتایجش امروز در نشستی در کابل ارائه شد، آمده است ۴۲٫۸۷ درصد گفت‌وگو شوندگان گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند.

محمدنعیم ایوب‌­زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان هنگام ارایه نخستین نظرسنجی این نهاد از انتخابات ریاست جمهور ۱۳۹۸، شرکت‌نکردن مردم را در انتخابات تکان‌دهنده می‌خواند و می‌گوید این کار سبب عدم مشروعیت انتخابات پیش‌رو خواهد شد.

آقای ایوب‌زاده، تهدیدهای امنیتی را بزرگترین مشکل در برابر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌داند.

این نظرسنجی بر اساس گفت‌وگو با ۵ هزار و ۲۰۰ تن در ۳۴ ولایت کشور در جریان سه ماه انجام شده است که ۶۷ درصد اشتراک کنندگان آن مردان و ۳۳ درصد دیگرش زنان بوده‌اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به روز ششم ماه میزان امسال برگزار شود و در آن هژده تن به شمول رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی خودشان را نامزد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.