اجتماعیِتیتر یک

بیش از ۵۰،۰۰۰ مهاجر افغان از پاکستان بصورت داوطلبانه به کشور بازگشتند

گفتنی است باوجود اینکه از آغاز سال ۲۰۰۲ تا کنون، بیش از ۳٫۹ میلیون مهاجر افغان از این کشور بصورت داوطلبانه برگشته اند،  همچنان پاکستان با داشتن ۱٫۵ میلیون مهاجر افغان دیگر از جمله کشورهایی محسوب می شود که بیشترین آمار مهاجر افغان را دارد.

کمیسیریای عالی سازمان ملل برای مهاجرین در این خصوص می گوید حدود ۱٫۵ میلیون مهاجر افغان ثبت شده در پاکستان هم اکنون اسکان دارند. همچنین این اداره می افزاید که تقریبا یک میلیون مهاجر افغان دیگر در این کشور حضور دارند که ثبت این کشور نشده اند، اما انتظار می رود در هفته های آتی اسناد ثبت این مهاجرین نیز تکمیل شود.

این برگشت مهاجرین از کشور پاکستان در حالی صورت می گیرد که دولت افغانستان درخواست دو سال تمدید از مقامات پاکستان برای بازگشت این مهاجرین کرده است تا بتوانند آنها را بصورت داوطلبانه و آبرومند به کشور بازگردانند.

گفتنی است که اسناد اقامتی مهاجرین افغان در پاکستان فقط تا پایان ماه اگست سال جاری مهلت دارد.

لازم به ذکر است که چندی پیش، ۵۵۰ گروه از مهاجرین افغان مقیم در ایالت بلوچستان پاکستان با کمک و هماهنگی های سازمان ملل به ولایت هرات نقل مکان کرده اند. به گفته این سازمان، امسال تقریبا ۹،۰۰۰ مهاجر افغان از این ایالت به ولایت هرات نقل مکان شده اند.

همچنین این اداره می گوید از مجموع ۵۰،۴۳۳ مهاجر ثبت نام شده در این سازمان که بصورت داوطلبانه به کشور بازگشته اند، ۳۴ درصد آنها به ولایت های شمالی، ۳۱ درصد به مناطق مرکزی و ۱۹ درصد آنان به ولایت های شرقی کشور برگشته اند.

دینش شریشته، رئیس کمیسیریای عالی سازمان ملل برای مهاجرین در ایالت بلوچستان پاکستان می گوید “بازگشت داوطلبانه مهاجرین سنگ بنای راه حل برگشت مهاجرین افغان می باشد. ”

وی اظهار امیدواری کرد که با رهبری دولت وحدت ملی در افغانستان و ثبات سیاسی و مهیا شدن شرایط بهتر زندگی در این کشور، شاهد بازگشت دواطلبانه بیشتر مهاجرین از پاکستان باشند.

در بیست و ششمین جلسه سه جانبه افغانستان-پاکستان و سازمان ملل که هفته گذشته در کابل برگزار شد، هر سه بر بازگشت دواطلبانه و آبرومندانه مهاجرین از کشور پاکستان تاکید کردند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا