• انتشار: 1 اکتبر 2016
  • ساعت: 10:36
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13824
پرینت

بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر افغان در پاکستان بیومتریک شدند

مقامات پولیس پاکستان می گویند بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر افغان در ایالت پنجاب این کشور تاکنون بیومتریک شده اند و این تلاش ها همچنان ادامه دارد.

یک مقام ارشد پولیس این کشور گفت ثبت اطلاعات بیومتریکی مهاجران افغان در ماه اول سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) و با اعلام دولت آغاز شد، و همچنان این روند ادامه دارد.

براساس این سیستم بیومتریک، اثر انگشت انفرادی هر مهاجر افغان گرفته می شود تا اطلاعات هویتی و دیگر اطلاعات او ذخیره و تایید شوند.

این مقام ارشد پولیس گفت “براساس این سیستم بیومتریک که وابسته به اداره نادرا (اداره ثبت و نفوس احوال پاکستان) است، به راحتی می توان اطلاعات هویتی هر فرد و یا تبعه خارجی را که در پاکستان به طور قانونی و یا غیرقانونی اقامت دارد بدست آورد.”

وی گفت بر علاوه اداره تحقیقات فدرال این کشور، دیپارتمنت مبارزه با تروریزم پنجاب و پولیس این ایالت نیز از اطلاعات بیومتریکی افراد استفاده می کنند.

این مقام ارشد پولیس پاکستان علاوه می کند “طی عملیات تحقیق که در حال حاضر در چندین نقطه ایالت پنجاب در حال اجرا است، اطلاعات هویتی افراد پس از تایید پولیس و اداره مبارزه با تروریزم، گزارش های آن به طور مرتب به مقامات مربوطه ارسال می شود.”

وی تصریح کرد در طی این پروسه، اگر شخصی با کارت هویتی جعلی و اقامت غیرمجاز شناسایی گردد، مقامات مربوطه بلافاصله در خصوص وی اقدامات لازم را در نظر می گیرند.

او مدعی شد که صدها مهاجر افغان در بخش هایی از شهر راولپندی به طور غیرقانونی اقامت دارند.

لازم به ذکر است که پاکستان اخیرا بر مهاجران افغان مقیم در این کشور فشار اورده تا هر چه زودتر خاک پاکستان را ترک کنند.

گرچه اقدامات میان دولتی بین افغانستان و پاکستان و نهادهای بین المللی در این زمینه برای بازگشت داوطلبانه و با احترام مهاجران صورت گرفته است، اما همواره گزارش هایی از آزار و اذیت پولیس این کشور با مهاجران افغان در سطح شهرها به دست می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.