• انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۰:۵۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 6033
پرینت

بیش از ۱۰۰ شرکت افغانی در بندر چابهار ایران سرمایه گذاری می کنند

مقامات کشور می گویند که بیش از ۱۰۰ شرکت افغانی تاکنون ثبت نام کرده اند تا در منطقه آزاد تجاری بندر چابهار ایران سرمایه گذاری کنند.

حمید علی مبارکی رئیس منطقه آزاد تجاری بندر چابهار گفت تعدادی از شرکت های افغانی به طور مشترک با سرمایه گذاران ایرانی در بندر چابهار سرمایه گذاری می کنند.

آقای مبارکی گفت “تاکنون ۱۱۰ شرکت افغانی و افغانی-ایرانی ثبت نام کرده اند تا در بندر چابهار سرمایه گذاری کنند و بیشتر این شرکت ها هم اکنون نیز کار خود را آغاز کرده اند.”

وی افزود “ما با فراهم کردن فرصت های مختلف می خواهیم برای شرکت های افغانی زمینه سرمایه گذاری در بندر چابهار را فراهم کنیم.”

لازم به ذکر است که بندرچابهار نزدیکترین بندر تجاری به افغانستان است. این بندر ۷۰۰ کیلومتر نسبت به بندرعباس ایران به افغانستان نزدیک تر است. همچنین این بندر ۱۰۰۰ کیلومتر نسبت به بندر کراچی در پاکستان به افغانستان نزدیک تر می باشد.

در همین حال مقامات در اتاق صنایع و تجارت کشور از مقامات ایرانی خواستند تا زمینه بارگذاری و تخلیه کالا را برای کشتی ها در این بندر فراهم کنند.

مقامات همچنین گفتند که هزینه ها برای شرکت های افغانی که از این بندر استفاده می کنند تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

خان جان الکوزی معاون اتاق های تجارت می گوید “با راه افتادن بندر چابهار، افغانستان مبدل به تزانزیت گاهی میان کشورهای آسیایی و کشورهای آسیای مرکزی خواهد شد.”

لازم به ذکر است که مطالبات گمرگی و باج گیری های زیاد مقامات محلی یکی از مشکلات عمده سر راه شرکت های افغانی بود که سعی داشتند کالاهای خود را از مرز پاکستان عبور دهند. به همین منظور، آگاهان و کارشناسان اقتصادی بندر چابهار را بهترین گزینه برای تاجران افغانی می دانند.

همچنین این آگاهان می گویند که بندر چابهار فراتر از استفاده های اقتصادی می تواند به تقویت گسترده روابط دیپلوماتیک میان افغانستان، ایران و هند کمک کند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.