• انتشار: 21 فوریه 2016
  • ساعت: 18:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7470
پرینت

بیش از ۱ میلیون جریب زمین در کشور غصب شده است

نهاد غیر دولتی خانه آزادی گزارشی را منتشر کرده که در ۱۴ سال گذشته بیش از ۱٫۲۹ میلیون جریب زمین دولتی و غیر دولتی در کشور غصب شده است.

در این گزارش صد صفحه ای امده است که از مجموع تمام زمینهای غصب شده ۷۵ درصد دولتی است که در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز، کاپیسا، بغلان، تخار، نیمروز، خوست، لوگر و غزنی غصب شده‌اند.

بیشترین غصب زمین در ولایت ننگرهار و به ترتیب بلخ و کابل شده است.

این نهاد می گوید، اگر هر متر مربع زمین حدود ۲٫۵ دالر باشد؛ ارزش زمین های غصب شده بیشتر از ۶ میلیارد دالر امریکایی می شود.

براساس این گزارش از این مقدار بیش از ۹۸۶ هزار جریب زمین توسط ۱۵۸۳۱ هزار نفر، بیش از ۲۶۲ هزار جریب زمین توسط صاحبان ۳۵۵ شهرک و بیش از ۳۰ هزار جریب زمین توسط ۱۳۹ نهاد دولتی غصب شده‌است.

این نهاد افزوده که کمترین مقدار زمین دولتی، در ولایت‌های نورستان، دایکندی، پکتیکا، پنجشیر و غور غصب شده که دلیل آن نبود زمین برای ساخت شهرک‌ها، بلند منزلها و کوهستانی بودن این مناطق بوده است.

دو روز پیش، رئیس جمهوری از والیان سراسر کشور خواست که با غاصبان زمین برخورد جدی کند تا این پدیده شوم و یکی از بزرگترین چالش های کشور از بین برود.

اما این گزارش افزوده که برخی از شهردارها، افسران ارتش و پولیس، نمایندگان مجلس، سناتوران، اعضای شوراهای ولایتی، شماری از والی‌ها، اعضای پیشین کابینه، فرماندهان پلیس و شمار از مقامات استفاده‌‌جو و فرصت‌طلب دولتی، زمین‌های دولتی را طی چند سال گذشته، غصب کرده‌اند.

بر اساس گزارش نشر شده، بیش از ۱۵ هزار تن در غصب زمین دخیل هست که شامل برخی سران اقوام، زورمندان محلی، فرماندهان جهادی، رهبران احزاب سیاسی، بزرگان روستاها، متنفذان، سرمایه دارانی‌که پول‌های سیاه و نامشروع به دسترس دارند، است.

در این گزارش آمده که بیشتر این زمینها برای ساخت شهرک، ایجاد مجتمع مسکونی، ساخت برج‌ها، مناطق بازرگانی، ساخت خانه‌های خارج از نقشه شهری، پمپ بنزین، سراها (بازار)، باغها و زمینهای کشاورزی استفاده شده‌اند.

این نهاد مدعی شده که بیشترین غصب زمین در دوران زمامداری حامدکرزی اتفاق افتاده و دلیل آن نیز نبود حاکمیت قانون، عدم تعقیب عدلی و قضایی افراد متهم به غصب، مصئونیت زورمندان و غاصبان، افزایش بهای زمین، زمینه سازی غصب در داخل حکومت و مسایل از این قبیل بوده است.

گزارش افزوده که بیش از ۹۰درصد زمین‌های اقلیت مذهبی هندوهای افغانستان در ولایت‌های کابل، خوست، ننگرهار، غزنی، هلمند و قندهار غصب شده است. در برخی از ولایت‌ها عبادتگاه و محل سوختاندن مردگان، اهل هنود و سیک‌ها نیز غصب شده است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.