• انتشار: 5 آگوست 2020
  • ساعت: 12:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46637
پرینت
دو نشست در مورد اجماع برای صلح در کابل برگزار شد

بیش از چهل کشور و سازمان بن المللی خواستار شروع مذاکرات بین الافغانی شدند

بیش از چهل کشور و سازمان بین المللی شرکت کننده در دو نشست اجماع منطقه ای و بین المللی برای صلح افغانستان در کابل بر شروع هرچه سریع تر مذاکره مستقیم طالبان با حکومت افغانستان تاکید کردند.

دو نشست جداگانه زیر عنوان «تقویت اجماع منطقه‌ای برای صلح» و «تقویت اجماع جهانی برای صلح» روز گذشته به میزبانی وزارت خارجه‌ی افغانستان برگزار شد.

در این دو نشست در مورد اهمیت رهایی زندانیان طالبان و آتش‌بس، رعایت حقوق قربانیان جنگ در روند صلح، اهمیت اشتراک مردم در روندهای مشورتی صلح و آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بحث شده است.

این دو نشست جداگانه به ادامه‌ی نشست‌های قبلی منطقوی و بین‌المللی پیرامون ایجاد اجماع برای صلح افغانستان برگزار شد. رهبری این دو نشست را محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه بر عهده داشت.

 نشست های منطقه ای و بین المللی در مورد اجماع برای صلح شانزدهم و نوزدهم سرطان به میزبانی کابل از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد.

وزارت خارجه گفت سفیران و نمایندگان خاص بیش از چهل کشور و سازمان بین‌المللی مقیم کابل از طریق ویدیو کنفرانس در دو نشست روز گذشته حضور داشتند.

براساس معلومات وزارت خارجه، اکثریت مطلق اشتراک‌کنندگان این دو نشست از آغاز عاجل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت کرده و بر حفظ و تقویت دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیر تأکید کردند.

اشتراک‌کنندگان این نشست همچنان از روند صلح به رهبری دولت افغانستان و برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح برای تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان، حمایت کردند.

اشتراک‌کنندگان همچنان برگزاری لویه‌جرگه را فرصتی برای ارایه‌ی دیدگاه‌های نمایندگان مردم در راستای رسیدن به صلح دانستند.

به نقل از اعلامیه‌ی وزارت خارجه، اشتراک‌کنندگان از آتش‌بس دوجانبه در جریان عید قربان قدردانی نمودند.

آنان از طالبان نیز خواستند با درنظرداشت خواست جامعه جهانی و مردم افغانستان، دست از خشونت برداشته و زمینه‌ی آتش‌بس سراسری را فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.