• انتشار: ۲۶ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۳۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13336
پرینت

بیانیه رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص اوضاع افغانستان

در ۷۷۷۱ مین جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز چهارشنبه در مقر این سازمان در پیوند به موضوع “اوضاع افغانستان” برگزار شد، رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد از جانب این شورا بیانیه ای صادر کرد که در ذیل ترجمه آن آمده است.

“شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید می کند که حمایت اش را از دولت افغانستان در آستانه کنفرانس بروکسل در خصوص افغانستان ادامه می دهد، و از جامعه جهانی نیز می خواهد که به تلاش های بشردوستانه و انکشافی شان به دولت و مردم افغانستان در چارچوب مسئولیت پذیری متقابل ادامه دهند.”

“شورای امنیت سازمان ملل قدردان پیشرفت های بدست آمده توسط افغانستان است و از تمامی نهادهای سیاسی نیز می خواهد که در کنار یکدیگر تلاش کرده تا افغانستانی با صلح و خوشبختی برای مردم افغانستان به ارمغان آورند.”

شورا همچنین نسبت به اوضاع امنیتی در افغانستان نگرانی اش را ابراز می کند، و فعالیت های تروریستی گروه های مسلح از جمله طالبان، شبکه حقانی، القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی را به شدت محکوم می کند. شورا اما از سوی دیگر حمایت خودش را از دولت افغانستان و بالخصوص نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور که در تلاش برای مبارزه علیه تروریزم و افراط گرایی و تامین امنیت افغانستان هستند اعلام می کند.

شورای سازمان ملل همچنین تاکید بر حمایت اش در خصوص پروسه ای صلحی کاملا افغانی و بین الافغانی برای برقرار شدن صلح دایمی در افغانستان تاکید می کند، و از تمامی بازیگران ملی، منطقه ای و بین المللی می خواهد تا در این زمینه همکاری کنند.

این شورا همچنین تصریح می کند که به حمایت های کامل خویش در خصوص فعالیت های یوناما براساس قطعنامه ۲۲۷۴ و فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد به افغانستان ادامه می دهد.

و در پایان این شورا بار دیگر تاکید می کند که بر تعهد خویش در خصوص تمامیت ارضی، حاکمیت، استقلال و وحدت ملی افغانستان باورمند است، و تصریح می کند که آینده افغانستان در گرو ساختن افغانستانی با ثبات، ایمن، با ثبات اقتصادی، فارغ از هر گونه تروریزم و افراط گرایی براساس حاکمیت قانون، دستگاه دولتی دموکراتیک و تضمین ارتقا حقوق تک تک شهروندان افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.