اقتصاد

«بولی» مارکت در سرای شاهزاده مسدود شد

اتحادیه صرافان سرای شاهزاده کابل می گویند به دستور امارت اسلامی «بولی مارکت» بزرگترین صرافی در این سرا به دستور امارت اسلامی بسته شده است.

اتحادیه صرافان می افزایند تصمیم مسدود کردن بولی مارکت در نشست کمیسیون اقتصادی شواری وزیران امارت اسلامی اتخاذ شده است.

روزانه حجم بالایی از پول در بولی مارکت مبادله می شود و نرخ لحظه ای پول افغانی در برابر اسعار خارجی مانند دالر براساس رقابت بین صرافان توسط این مارکت تعیین می گردد.

علاوه بر صرافی ها، دست فروشان دالر نیز با بولی مارکت کار می کنند.

عبدالرحمن زیرک، سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شاهزاده، گفت:«مشکلاتی در بولی مارکت وجود داشت و برخی دست فروشان دالر گزارشات نادرست و نرخ تبادله غلط به بولی مارکت ارائه می دادند.»

با بسته شدن بولی مارکت دست فروشان دالر نیز از سرای شاهزاده بیرون رانده شدند.  

 دست فروشان دالر نیز از سویی تاکید می کنند با بسته شدن بولی مارکت آنها شغل خود را از دست داده اند و این خود بر تعیین نرخ واقعی پول افغانی در برابر اسعار خارجی مشکلاتی را خلق می کند.  

به نقل از طلوع فرید احمد از دست فروشان دالر می گوید بولی مارکت بسته شده است و دست فروشان نمی توانند پول خود را به دالر یا روپیه پاکستانی تبدیل کنند و به چه کسی پول خود را بفروشند.

سید حاشم ازدیگر دست فروشان دالر نیز  می گوید امارت اسلامی بولی مارکت را بسته است و مردم نمی دانند چه طور امرار معاش کنند.

 بولی مارکت در ماه دسامبر سال گذشته میلادی نیز به دنبال کاهش شدید افغانی در برابر دالر از سوی امارت اسلامی بسته شده بود اما دست فروشان دالر اجازه فعالیت در داخل سرای شاهزاده را داشتند.

این بار اما با بسته شدن بولی مارکت دست فروشان نیز از سرای شاهزاده اخراج شده اند و مشخص نیست چه زمانی می توانند به سرای شاهزاده بازگردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا