• انتشار: ۲۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۱۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68109
پرینت

بولتون: خروج از افغانستان به سقوط محبوبیت بایدن کمک کرده است

جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ می گوید خروج امریکا و ناتو از افغانستان از دلایل کاهش محبوبیت بایدن نزد امریکایی ها به شمار می رود.

جان بولتون

جان بولتون؛ مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ می‌گوید، علت اصلی کاهش مقبولیت دولت جو بایدن نحوه اجرای خروج امریکا از افغانستان است.

بولتون در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز» گفته است اگر «به زمان‌بندی سقوط محبوبیت بایدن نگاه کنید علت اصلی آن، پخش جهانی خروج امریکا و ناتو از افغانستان بود».

او افزوده‌است: «می‌دانید، امریکایی‌ها دوست ندارند در تلویزیون ملی تحقیر شوند. پس یکی از این دلایل، نحوه خروج بود اما علاوه بر این، [امریکایی‌ها] بابت تهدید علیه امنیت ملی نیز نگران هستند».

بولتون اضافه کرده است یک مقام ارشد پنتاگون دو هفته پیش در مجلس سنا شهادت داد که نهادهای اطلاعاتی امریکا برآورد کرده‌اند داعش خراسان ممکن است ظرف ۶ تا ۱۲ ماه علیه ایالات متحده حمله‌ای را انجام دهند و القاعده نیز می‌تواند ظرف ۱۲ تا ۲۴ ماه چنین حمله‌ای انجام دهد.

مشاور امنیت ملی پیشین امریکا گفته‌است: «دو سه ماه بیشتر از خروج ما نگذشته است و به‌صورت بالقوه فقط ۶ ماه با حمله تروریستی فاصله داریم. معتقدم امریکایی‌ها می‌فهمند که امنیت ما مورد تهدید قرار گرفته است و آن را در تلویزیون دیده‌اند».

در یک نظرسنجی جدید، میزان رضایت از عملکرد جو بایدن به پایین‌ترین سطح یعنی ۴۱ درصد سقوط کرد، که عمدتاً ناشی از نارضایتی فزاینده دموکرات‌ها و مستقل‌ها بود.

این نظرسنجی که توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه ای‌بی‌سی نیوز انجام شد، نشان داد که ۵۳ درصد از امریکایی‌ها از عملکرد بایدن به عنوان رئیس‌جمهورشان ناراضی هستند. شش درصد گفتند که نظری ندارند.

پس از خروج سراسیمه نظامیان امریکایی از افغانستان که به قدرت گرفتن طالبان منجر شد، بسیاری آن را نتیجه سیاست‌های دولت جو بایدن می‌دانند.

با آغاز خروج نظامیان باقی‌مانده امریکایی و ناتو، پیشروی طالبان آغاز شد و سرانجام در ۲۴ ماه اسد، کابل را تصرف کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.