• انتشار: 10 دسامبر 2019
  • ساعت: 15:38
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39870
پرینت
واشنگتن‌پُست فاش کرد

بوش، اوباما و ترامپ حقایق جنگ افغانستان را از مردم امریکا پنهان کرده اند

جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ هر یک تعهد کردند که از افتادن در منجلاب ملت‌سازی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد.

روزنامۀ آمریکایی واشنگتن پُست به مدارک محرمانه‌یی دست یافته که نشان می‌دهد طی ۱۸ سال گذشته دولت‌های مختلف در کاخ سفید برای موفق نشان‌دادن جنگ افغانستان، حقایق را از مردم ایالات متحده پنهان کرده‌اند.

خبرنگاران واشنگتن پُست برای به دست‌آوردن این مدارک دوهزار صفحه‌یی، سه سال در دادگاه با استناد به قانون «جریان آزاد اطلاعات»، مبارزه کرده‌اند.

این مدارک که شامل حدود ۴۰۰ مصاحبه با افراد مسئول در جنگ افغانستان و هم‌چنان یادداشت‌های دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا است، به گفتۀ گزارش‌گران واشنگتن‌ پُست حکایت از این دارد که چه طور گفته‌های روسای جمهور آمریکا، وزرا، دیپلمات‌ها و جنرال‌ها در تضاد با حقایق بوده است.

در این گزارش صدها نظامی و مقام دولتی طی مصاحبه با بازرسان دولتی از نظر خود در بارۀ علت ناکامی در جنگ افغانستان سخن گفته‌اند و در مجموع این جنگ را غیر قابل فتح توصیف کرده‌اند.

بر اساس گزارش واشنگتن پُست، مقام‌های آمریکایی به گمان این که گفته‌های آنان همگانی نخواهد شد، پذیرفته‌اند که استراتژی‌های جنگ افغانستان کاستی داشته و ایالات متحده در تلاش تبدیل افغانستان به یک کشور باثبات و دموکراتیک، صدها میلیارد دالر را ضایع کرده است.

جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ، روسای جمهور ایالات متحده هر یک تعهد کردند که از افتادن در منجلاب ملت‌سازی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد، اما این گزارش نشان می‌دهد که حتی در روزهای نخست جنگ، مقام‌های بلندپایه‌یی که مسئول پالیسی ایالات متحدۀ آمریکا بودند، در مورد این که اهداف اساسی واشنگتن چه بوده و استراتژی برای کسب آن چگونه است، اظهار سردرگمی کرده بودند.

جیمز دابینز، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در افغانستان و پاکستان گفته است: «ما کشورهای فقیر را اشغال نمی‌کنیم که آن‌ها را ثرومتمند کنیم، ما به دیکتاتوری‌ها حمله نمی‌کنیم که آن‌جا دموکراسی را جاری کنیم، بلکه ما به کشورهای پرخاش‌جو و خشن حمله می‌کنیم تا آن‌جا صلح برقرار کنیم و آن‌چه آشکار است، این است که در انجام این مأموریت در افغانستان ناکام ماندیم.»

رایان کراکر، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان در گفت‌وگویی که از سوی دفتر بازرس کل آمریکا انجام شده، نوشته است: «شما نمی‌توانید این حجم پول را به یک دولت نوپا و جامعۀ در حال شکل‌گیری تزریق کنید و انتظار داشته باشید که فساد روی ندهد، چنین چیزی محال است.»

به گفتۀ این مقام‌ها، آمریکا برای کاهش فساد، ایجاد یک اردوی خوب و کاهش تجارت تریاک تلاش کافی به خرج نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.