• انتشار: 29 فوریه 2016
  • ساعت: 10:58
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7681
پرینت

بودجه پنجاه مکتب خیالی قطع شد

مقام ها در وزارت معارف می گویند که بودجه بیش از ۵۰ مکتب خیالی در ولایت پکتیا قطع شد. در این مکتب ها گویا هزاران شاگرد مشغول تحصیل بوده اند.

لقمان حکیم حکیمی رئیس معارف ولایت پکتیا به رسانه ها گفته که بودجه این تعداد مکتب ها قطع شد و تحقیقات برای دقیق شدن ساختن تعداد مکتب ها و تعداد شاگردان ادامه دارد.

آقای حکیمی می‌گوید، موجودیت این مکاتب به صورت خیالی تنها حیف و میل بوده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که سال گذشته، دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) از احتمال هدر رفتن ۷۵۰ میلیون دالر کمک آمریکا به معارف کشور ابراز نگرانی کرد و در مورد جعل شمار معلمان و موجودیت “مکاتب خیالی” در این کشور هشدار داد.

حنیف بلخی وزیر معارف نیز در اوایل سال جاری در نشست مجلس نمایندگان گفته بود که مسئولان پیشین این وزارتخانه‌ در زمان حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، شمار مکاتب و معلمان را جعل کرده اند.

به نقل از بی بی سی، او تایید کرده که “مکاتب خیالی” هنوز در کشور وجود دارد و شمار آنها در حال نوسان است و شمار این مکتب‌ها به گسترش یا کاهش ناامنی در نقاط مختلف این کشور بستگی دارد.

به اساس آمار موجود در ولایت پکتیا ۱۸۰ هزار شاگرد از جمله پنجاه هزار دختر در ۳۵۰ مکتب مصروف آموزش هستند. آماری که ریاست معارف پکتیا آن را تایید نمی‌کند.

بر اساس آمار وزارت معارف، اکنون در کشور حدود ۸ و نیم میلیون دانش‌آموز، ۱۷۰ هزار معلم و حدود ۱۶ هزار مکتب وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.