• انتشار: 30 نوامبر 2016
  • ساعت: 15:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15754
پرینت

بودجه ملی سال ۹۶ به مجلس ارایه شد

وزارت مالیه طرح پیشنهادی بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۶ را امروز چهارشنبه به مجلس نمایندگان ارایه کرد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه هنگام ارایه طرح بودجه ملی سال آینده، از اعضای این مجلس خواست با توجه به شرایط سیاسی حساس این کشور، این طرح را در وقت تعیین شده قانون تصویب کنند.

پیش از این ظاهر قدیر، نایب اول مجلس نمایندگان گفته بود، در صورت برکنار نشدن وزرایی که سلب صلاحیت شدند، طرح بودجه را تایید نخواهند کرد.

وزرایی که از سوی مجلس سلب صلاحیت شدند، به دستور رئیس جمهوری هنوز مشغول کار هستند. محمد اشرف غنی به وزرای سلب صلاحیت شده فرمان داد که تا نظردهی دادگاه عالی افغانستان در مورد “موجه بودن روند استیضاح از سوی مجلس” به کارشان ادامه دهند.

طرح بودجه سال آینده درحالی به مجلس نمایندگان پیشنهاد شد که این مجلس به دنبال مصرف کم بودجه توسعه‌ای در ادارات دولتی، شانزده وزیر کابینه را استیضاح و هفت نفرشان را سلب صلاحیت نمود.

آقای حکیمی در مورد بودجه گفت که بودجه ۴۶۶ میلیارد افغانی مشمول ۲۸۷ میلیارد افغانی بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی بودجه توسعه‌ای است.

بودجه سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵بیش از ۲۲ میلیارد افغانی بیشتر است.

این طرح در ماه عقرب به مشرانوجرگه ارائه شده بود که اکنون پس از اخذ پیشنهادات مشورتی از سوی اعضای آن مجلس، به مجلس نمایندگان معرفی می‌شود.

به اساس قانون اساسی افغانستان، طرح پیشنهادی بودجه پس از تایید کابینه، نخست به مجلس سنای این کشور و بعدا به مجلس نمایندگان آن فرستاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.