• انتشار: 12 ژانویه 2021
  • ساعت: 16:25
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 53211
پرینت
مجلس نمایندگان هشدار داد

بودجه سال مالی ۱۴۰۰ اصلاح نشود، تصویب نخواهد شد

آقای کبرزانی تاکید کرد حکومت بدنبال این است تا از وقفه رخصتی‌های زمستانی مجلس نمایندگان استفاده کرده و بودجه غیرعادلانه و نامتوازن خود را توسط خانه ملت تصویب کند، اما این مجلس تا زمان که بودجه سال مالی ۱۴۰۰ اصلاح نشود، آن را تصویب نخواهد کرد.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت در سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی تنها برای شخص رئیس‌جمهور ۳٫۶ میلیارد افغانی در کُدهای ۹۱ و ۹۲ در نظر گرفته شده‌است.

سیدعظیم کبرزانی، عضوی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت حکومت برای کُدهای احتیاط و انکشافی در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی ۱۶٫۹ میلیارد افغانی مدنظر گرفته اما تاکنون به خانه ملت گزارش نداده‌است.

وی علاوه کرد حکومت در کُد ۲۵ کسب دارایی پول‌های هنگفتی از بودجه عادی برای خرید موترهای زرهی برای وزرا و رئیسان حکومتی گنجانده‌است.

این نماینده مجلس بیان داشت تاکنون حکومت ۳۷ میلیارد افغانی از صندوق بین‌المللی پول قرضه درخواست کرده که ۱۷ میلیارد افغانی آن را به بهانه مبارزه با کرونا به مصرف رسانده و ۱۹٫۹ میلیارد افغانی دیگر در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، اما معلوم نیست که در کجا به مصرف می‌رسد.

آقای کبرزانی خاطرنشان ساخت عواید کشور برای سال پیش‌رو نسبت به سال گذشته در سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ کاهش یافته است، به گونه ای که در سال گذشته عواید گمرکات کشور ۹۸ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده بود، اما امسال این رقم به ۹۴ میلیارد افغانی کاهش یافته‌است.

این عضوی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت بر اساس ادعای کشور ایران، صادرات این کشور به افغانستان در سال جاری سه برابر شده است و در عین حال عواید گمرکات ولایت هرات نیز امسال به ۳۲ میلیارد افغانی رسیده است، اما در سند بودجه سال مالی پیش‌رو، عواید این گمرکات ۲۲ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده‌است.

او در مورد پروژه‌های جدید در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ گفت کل پروژه‌های سال آینده ۵۱۵ پروژه است که از این میان تنها ۵۹ پروژه آن جدید است بقیه پروژه‌ها از سال‌های گذشته باقی مانده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد تمام پروژه‌های پیشنهادی وکلای مجلس در ضمایم سند بودجه قرار داشت و هیچ بودجه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده‌بود و فعلا نیز از سوی حکومت حذف شده‌است.

آقای کبرزانی با اشاره به عدم توازن در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ گفت رئیس‌جمهور تنها برای یک ولایت تشکیلات معلمان را اضافه کرده، در صورت که تمام لایت‌های کشور با کمبود معلمان مواجه است.

وی بیان داشت خواست مجلس نمایندگان همواره از حکومت این بوده که بودجه توسعه‌ای بیشتر از بودجه عادی باشد، اما در حال حاضر بودجه عادی دو برابر بودجه توسعه‌ای است.

این عضوی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان با اشاره به تنقیص تشکیلات کارمندان دولت خاطرنشان ساخت در سال پیش‌رو ۸ هزار و ۳۰۴ کارمند به تنقیص خواهد رفت، اما در بخش معاشات کارمندان، بودجه این بخش افزایش یافته‌است.

آقای کبرزانی تاکید کرد حکومت بدنبال این است تا از وقفه رخصتی‌های زمستانی مجلس نمایندگان استفاده کرده و بودجه غیرعادلانه و نامتوازن خود را توسط خانه ملت تصویب کند، اما این مجلس تا زمان که بودجه سال مالی ۱۴۰۰ اصلاح نشود، آن را تصویب نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.