• انتشار: 19 می 2018
  • ساعت: 19:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28345
پرینت
اشرف غنی در نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی در ترکیه:

به نمایندگی از هموطنانم برای غم شریکی با مردم فلسطین اینجا آمده ام

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور شب گذشته در نشست فوق العاده سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی گفت با وجود این که طی یک هفته گذشته شمار زیادی از افغان ها به شهادت رسیدند، اما وی به نمایندگی از مردم افغانستان برای غم شریکی با مردم فلسطین به این نشست آمده است.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که محمد اشرف غنی شب گذشته (جمعه) در نشست فوق ‌العادۀ سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی گفت: «در جریان هفته گذشته، افغان‌های زیادی نسبت به فلسطینی‌ها جان‌های شان ‌را از دست داده‌ اند. اما، من خود را مکلف دانستم تا در این نشست فوق‌العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین، اشتراک کنم.»

در این نشست که در شهر استانبول ترکیه با حضور سران کشورهای عضو سازمان مذکور برگزار گردیده ‌بود، رئیس جمهور اضافه کرد که به منظور رسیدگی به مسأله فلسطین و جستجوی راه‌های حل پایدار به منازعه بین اسرائیل و اعراب، باید کوشش‌های دوام ‌دار و مستمر صورت گیرد.

آقای غنی گفت که «رنج و درد مردم فلسطین، ما را به اینجا کشانیده است، آنها از ما تنها همدردی نمی‎خواهند، بلکه خواستار حمایت ما هستند تا زندگی با عزت شان برگردد.»

وی اظهارداشت که «ما در یک برهۀ تراژید گردهم آمده ‌ایم، زیرا غیرنظامیان فلسطینی به‌خاطر داشتن حقوق اساسی سیاسی و بشری می ‌میرند.»

رئیس‌جمهور افزود: بی‌عدالتی که بر مردم فلسطین تحمیل می‌گردد تکرار خشونت و تبعیضی است که علیه یهودیان در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در اروپای شرقی و غربی صورت گرفته است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد که اندازه و تداوم خشونت منجر به ایجاد بی ‌پروایی شده است و بی‌باوری نسبت به آینده و جهتی که جهان به سوی آن در حرکت است، بر شرایط حاضر سایه افکنده است.

وی افزود، خلایی که بین ارزش‌های حقوق بشر و حقوق سیاسی، عدالت و انصاف خصوصا در جهان اسلام ایجاد شده؛ باعث افزایش بی‌اعتمادی به توانایی نهادهای بین‌المللی برای تحقق صلح و ثبات گردیده است.

رئیس‌جمهور گفت که «ما با یک بحران تفاهم و همکاری مواجه هستیم که منتج به اتخاذ راه‌های حل باخت-باخت به جای راه‌های حل برد-برد می‌گردد.»

اشرف غنی بر ایجاد چارچوب جهت دستیابی به ثبات سیاسی، ایجاد یک مکانیزم همکاری دولت با دولت میان کشورهای همسایه‌ ای که در آنها انگیزه شامل‌شدن در جنگ‌های نیابتی و ایجاد قلمروهای نفوذ عوامل جنگ و منازعه وجوددارد، تأکید کرد.

رئیس‌جمهور تصریح ‌داشت که باید از نمونه‎های موفق همکاری منطقه‎یی از طریق توافق روی تقویت ظرفیت سازمان همکاری‎های اسلامی استفاده شود.

وی سازمان مذکور را بستری برای بحث روی چالش‌های جمعی و میکانیزم صلح ‌سازی بین کشورهای عضو عنوان کرد.

آقای غنی خاطرنشان ‌ساخت که باید برای تشریح اسلام به عنوان یک تمدن و فرهنگ عظیم برای نسل‌های جوان مسلمان، تصویر کلی ارائه شود و نیاز به گفتگوی تمدن اسلامی با دیگر تمدن‌ها است.

رئیس‌جمهور افزود که «ما در یک برهۀ تاریخی زندگی می‎ کنیم که مملو از خطر و فرصت است و رهبری و مدیریت درست در چنین شرایطی می‌تواند باعث ایجاد تغییرات مثبت گردد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.