• انتشار: 25 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38037
پرینت
رئیس جمهور غنی و حضور در جمع مردم بلخ

به مردم بلخ حساب می دهم/بندر حیرتان بزرگترین بندر صادراتی افغانستان می شود

رئیس جمهور غنی و رهبر تیم انتخاباتی دولت ساز در سفر کمپاینی خود به مزار شریف گفت بندر حیرتان را به بزرگترین بندر صادراتی افغانستان مبدل می سازد.

رییس‌جمهور غنی و رییس تیم انتخاباتی دولت‌ساز دو روز باقی‌مانده به پایان کارزارهای انتخاباتی، سه‌شنبه(۲ میزان) از نزدیک با مردم شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ سخن گفت.

حمایت عطامحمد نور از تیم دولتساز

این سفر در حالی به ولایت بلخ صورت گرفت که گمانه‌زنی‌هایی در مورد پیوستن عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و والی پیشین بلخ، که پیش از این عضو تیم انتخاباتی امنیت و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر بود، به تیم دولت‌ساز منتشر شده است.

شاه‌حسین مرتضوی، از چهره‌های نزدیک به رییس‌جمهور غنی با انتشار عکسی از فضای برگزاری همایش انتخاباتی امروز در مزارشریف در صفحه فیس‌بوک خود، از عطامحمد نور تشکر کرده است.

اما در تصاویر منتشر شده از کارزار انتخاباتی امروز محمد اشرف غنی در شهر مزارشریف، حضور عطامحمد نور دیده نمی‌شود.

به مردم بلخ حساب خواهم داد

اشرف غنی در گردهمایی روز گذشته خود در شهر مزارشریف به جایگاه تاریخی ولایت بلخ اشاره کرد و گفت که اولین مدنیت تاریخی در این ولایت به وجود آمده که بعد از آن اعراب لقب “ام‌البلاد” یعنی مادر شهرها را برای بلخ داده‌اند. به گفته وی، بلخ همیشه مهد تمدن‌های زردشتی، بودایی و خصوصا تمدن اسلامی بوده است.

وی مبدا آغاز تاریخی دولت را از شهر بلخ دانست و خاطرنشان کرد: “برای نخستین‌بار جمشید یما، بنیاد دولت را گذاشت و بیرق را در بلخ برافراشت و ما در حدود ۴۰۰۰ سال می‌شود که بیرق داریم”.

رییس‌جمهور هم‌چنین عنوان کرد: “اولین آبیاری زیرزمینی را بلخ در روی زمین ایجاد کرد که در آن زمان دیگران آب را مدیریت نمی‌توانستند”.

وی در مورد حال و آینده ولایت بلخ تأکید کرد: “امروز مردم بلخ وحدت ملی افغانستان و منافع ملی کشور را در نظر گرفته و بلخ نمونه وحدت ملی می‌باشد”.

رهبر تیم انتخاباتی دولت‌ساز به مردم ولایت بلخ وعده سپرد که بندر حیرتان، بزرگ‌ترین بندر صادراتی افغانستان خواهد بود و از این بندر الی دو راهی حیرتان، شهرک‌های صنعتی ایجاد خواهد شد.

وی وعده داد که سواحل آمو را مصون ساخته و آب‌های آمو مدیریت خواهد شد؛ هم‌چنین برق پایدار در ظرف دو سال در تمام ولسوالی‌های بلخ تامین خواهد شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخشی از سخنان خود به حواشی ایجاد شده در روزهای اخیر پیرامون سخنان منسوب به او در مورد مارشال محمد قسیم فهیم، یادآور شد:  “من و مارشال فهیم فقید یکدیگر را نمی‌شناختیم و در اوایل مشکلاتی با هم داشتیم، اما در اخیر زندگی‌اش او از بهترین دوستان من بود؛ ما مردم افغانستان در غم و خوشی یکدیگر شریک هستیم”.

غنی از مردم ولایت بلخ خواست تا به پای صندوق رای رفته و در پنج سال آینده از تیم‌شان حساب بخواهند.

وی تأکید کرد که بعد از انتخابات به بلخ خواهد آمد تا برنامه پنج ساله بلخ را ساخته و به بلخ در هر ۶ ماه حساب بدهد.

این در حالی است که محمد اشرف غنی در سفر به ولایت بلخ، تنها و بدون دو معاون خود بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.