• انتشار: 1 جولای 2020
  • ساعت: 17:52
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 45441
پرینت
در نامه سرگشاده خبرنگاران به رئیس جمهور خواسته شد

به فرهنگ معافیت از مجازات باید پایان داده شود

حدود ۲۰۰ خبرنگار در نامه ای به رئیس جمهور خواستار پایان فرهنگ معافیت از مجازات نسبت به جرایم علیه اصحاب رسانه شدند.

 شماری از خبرنگاران در یک نامه‌ی سرگشاده به رییس‌جمهور اشرف غنی، خواهان پایان‌دادن به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای شده‌اند.

در این نامه که با امضای بیش از ۲۰۰ خبرنگار توسط مرکز خبرنگاران افغان به نشر رسید، نسبت به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران و میزان بالای خشونت علیه رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌ای ابراز نگرانی شده و آمده است که ادامه‌ی این روند برای آزادی بیان در کشور زیان‌بار می‌باشد.

در نامه تأکید شده است که معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران همچنان به سلامت و پیشرفت کار خبرنگاری حرفه‌ای در کشور آسیب جدی می‌زند.

امضاکنندگان این نامه از رییس‌جمهوری کشور خواسته‌اند که به نگرانی‌های امنیتی و جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان به‌صورت جدی توجه شود و نگذارد که فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در کشور نهادینه شود.

خبرنگاران همچنان گفته اند که باید تمامی افراد متهم به خشونت و یا تهدید خبرنگاران به‌شمول مقام‌ها، کارمندان دولتی، نیروهای امنیتی و یا زورمندان تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. آنان افزوده‌اند که به همین منظور باید مرکز ویژه‌ی ثبت و ارایه‌ی معلومات آنلاین تحت نظارت «کمیته‌ی مشترک حکومت و رسانه‌ها» ایجاد شود.

در نامه با اشاره به قضایای قتل خبرنگاران در دو دهه‌ی اخیر، گفته شده است که دولت افغانستان این قضایا را از طریق کمیته‌ی مشترک حکومت و رسانه‌ها پیگیری و یک برنامه‌ی عمل زمان‌بندی‌شده را در زمینه مشخص و اعلام کند.

خبرنگاران در ادامه توضیح داده‌اند که متهمان آن تعداد قضایا که عضو گروه‌های تروریستی و گروه‌های مسلح غیرمسئول اند، باید در فهرست افراد تحت پیگرد قرار گیرد. همچنان در صورتی که عامل جرم زنده نباشد، اشخاص سازمان‌دهنده و گروه‌های متهم، شناسایی و معرفی شوند. آنان تأکید کرده‌اند که در مورد این افراد عدالت براساس قوانین کشور تأمین شود.

خبرنگاران همچنان تأکید کرده‌اند که رییس‌جمهور و مقام‌های رهبری دولت باید اطمینان بدهند تا کسانی که در زمینه‌ی اجرای قانون و رسیدگی به جرایم علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای سهل‌انگاری و یا کم‌کاری کرده‌اند، نیز مجازات می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.