• انتشار: 4 مارس 2019
  • ساعت: 16:02
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32864
پرینت
مشاور امنیت ملی امریکا:

به طالبان اعتماد کامل نداریم/تمام نظامیان خود را از افغانستان خارج نمی‌کنیم

مشاور امنیت ملی امریکا تاکید کرده حتی اگر توافق صلح با طالبان صورت گیرد، امریکا بازهم تعدادی از نیروهای خود در افغانستان را نگه می‌دارد.

 

همزمان با تشدید مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، جان بولتن مشاور امنیت ملی امریکا گفته: «نمی‌شود به طالبان اعتماد کرد، مقام‌های امنیت ملی امریکا در گفتگوهای جاری با طالبان بر این نقطه پافشاری دارند تا بخش از نیروهای نظامی برای پیشبرد مبارزه برضد هراس افگنی در افغانستان و اطمینان از این که افغانستان دوباره به لانه‌های امن هراس‌افگنان مبدل نشود، نگهداشته شود.»

آقای بولتون به شبکه تلویزیونی سی ان ان امریکا که موضوع مبارزه با هراس‌افگنی ازمسایل خیلی مهم برای امریکا است و کاخ سفید با چشمان بسته به طالبان اعتماد نمی‌کند و این گروه در پی منافع خود است.

این در حالی است که که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا از نزدیک به یک هفته به این طرف با نمایندگان طالبان روی صلح افغانستان، گفتگو می‌کند و گفته شده که در این مذاکرات دو طرف به پیشرفت‌های نیز دست افته اند.

هرچند تا هنوز جزئیاتی از این نشست منتشر نشده، اما گفته می شود که دوطرف به توافقات در مورد صلح افغانستان نزدیک شده اند.

طالبان مسلح گفته اند که در این دور از نشست قطر، دو طرف پیرامون دو موضوع (دلایل تخنیکی خروج نیروهای امریکایی و دوم روی موضوع این که از خاک افغانستان بر علیه کشورهای دیگر تهدیدی ایجاد نگردد)، مذاکره می‌کنند.

اما؛ طرف امریکا گفته که آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان و برقراری آتش بس نیز آجندای نشست قطر اند.

طالبان در این نشست، تاکید دارند که امریکا تقسیم اوقات خروج خود را از افغانستان اعلام کنند و در مقابل این گروه آماده است تعهد دهد که از خاک افغانستان برعلیه امریکا استفاده نشود.

با این وجود، آقای خلیلزاد نیز بدون ارائه جزئیات گفته که در این نشست به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است.

گفتنی است که مذاکرات قطر به تاریخ ۲۶ فبروری در دوحه آغاز شد و پس از توقف دو روز تا هنوز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.