• انتشار: 1 مارس 2020
  • ساعت: 11:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42058
پرینت

به زودی ترامپ با رهبر طالبان دیدار می کند

ترامپ گفت در صورتی که طالبان به آنچه که در مذاکرات وعده داده‌اند، عمل نکنند، نیروهای امریکایی با سرعت و با قدرتی که هنوز دیده نشده است، به افغانستان برخواهند گشت.

دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا ساعاتی پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان، گفت در آینده‌ی نزدیک با رهبران گروه طالبان دیدار می‌کند.

آقای ترمپ که ناوقت روز گذشته (شنبه، ۱۰ حوت) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، امضای توافق‎‌نامه‌ی صلح با طالبان را به تیم مذاکره‌کننده‌ی امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد تبریک گفت.

او همچنان امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان را به رییس‌جمهور اشرف غنی و مردم افغانستان نیز تبریک گفت.

رییس‌جمهوری امریکا در بخشی از صحبت‌هایش گفت جنگ امریکا در افغانستان طولانی شده و اکنون زمان آن رسیده تا پس از سال‌ها، سربازان امریکایی به خانه برگردند.

او در عین حال گفت در صورتی که طالبان به آنچه که در مذاکرات وعده داده‌اند، عمل نکنند، نیروهای امریکایی با سرعت و با قدرتی که هنوز دیده نشده است، به افغانستان برخواهند گشت.

رییس‌جمهور امریکا همچنان گفت پس از این گروه طالبان در برابر تروریست‌ها می‌جنگد و زمان آن فرارسیده است که پاکستان، ایران و روسیه کارهای بیشتری را در افغانستان انجام دهند.

توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و گروه طالبان روز گذشته در قطر امضا شد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر این توافق‌نامه را امضا کردند.

براساس این توافق‌نامه، امریکا در ۱۳۵ روز شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد. شمار باقی‌مانده‌ی نیروهای امریکایی و ائتلاف نیز در جریان ۹.۵ ماه پس از آن پایگاه‌های‌شان در افغانستان را ترک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.