• انتشار: 16 آگوست 2020
  • ساعت: 14:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 47247
پرینت

به دنبال حملات طالبان در دایکندی ده ها خانواده آواره شدند

غیرت‌علی جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی گفت جنگ‌جویان گروه طالبان حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یک‌شنبه، حملات خود را بر چندین روستا در ولسوالی پاتو آغاز کرده‌اند.

مقام‌های محلی در ولایت دایکندی از حمله‌ی تهاجمی گروه طالبان بر مناطقی از ولسوالی «پاتو»ی این ولایت خبر می‌دهند.

در پی این حمله‌ی تهاجمی، ده‌ها خانواده از چندین روستای ولسوالی پاتو، مجبور به ترک منازل مسکونی و مناطق‌شان شده‌‍اند.

غیرت‌علی جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی گفت جنگ‌جویان گروه طالبان حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یک‌شنبه، حملات خود را بر چندین روستا در ولسوالی پاتو آغاز کرده‌اند.

به گفته‌ی آقای جواهری، طالبان از چند سال به این طرف بر منطقه‌ی «خلج» ولایت ارزگان که مرز مشترک با ولسوالی «پاتو»ی دایکندی دارد، مسلط شده‌اند. حملات گروه طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی پاتو، به‌ویژه «دره زین» از همان‌جا سازمان‌دهی و اجرا می‌شود.

آقای جواهری افزود که والی نام‌نهاد گروه طالبان برای ولایت دایکندی، در منطقه‌ی «خلج» سکونت دارد و به همین دلیل این گروه تلاش می‌کند مناطق هم‌جوار آن در ولسوالی پاتو را تحت کنترل خود در آورند.

بر بنیاد معلومات آقای جواهری، در پی این حمله‌ی طالبان، بیش از صد خانواده مجبور به ترک خانه‌ها و مناطق شان شده‌اند. وی افزود که اگر در این خصوص توجه صورت نگیرد، امکان آن وجود دارد که ساحه به‌کلی به دست طالبان تصفیه شود.

اما مسوولان امنیتی در دایکندی می‌گویند که دوری و دشوارگذر بودن راه‌های مواصلاتی ولسوالی پاتو کار را برای آن‌ها دشوار کرده‌است.

روز گذشته نقیب‌الله مالستانی، آمر امنیت فرماندهی پولیس دایکندی به ۸صبح گفته بود که دو شبانه‌روز زمان می‌برد تا وسایط و نیروهای کمکی به آن‌جا برسند.

این حمله‌ی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که دو شب پیش نیز جنگ‌جویان این گروه بر پاسگاه‌های نیروهای خیزش مردمی در «دره زین» ولسوالی پاتو یورش بردند و در نتیجه‌ی آن، ۶ سرباز خیزش مردمی کشته و ۱۶ تن دیگرشان زخمی شدند.

ولسوالی پاتو در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به‌گونه‌ی رسمی در بدنه‌ی ولایت دایکندی اضافه شد. این ولسوالی به دلیل هم‌جوار بودن با ولایت ناامنِ ارزگان، هر از گاهی مورد حمله‌های تهاجمی جنگ‌جویان طالبان قرار می‌گیرد.

مسوولان محلی ولایت دایکندی، بارها از کمبود پرسونل امنیتی در این ولایت سخن گفته‌اند؛ اما وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی در این باره توجهی نکرده‌است.

بر بنیاد گزارش‌ها، مشکل کمبود تشکیلات نیروهای امنیتی و دفاعی در دایکندی، از سوی اداره محلی این ولایت با شورای امنیت ملی شریک شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.