• انتشار: 7 ژانویه 2020
  • ساعت: 14:44
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40647
پرینت

به دلیل تنش های منطقه ای، آلمان بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج می کند

ارتش آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد که به دلیل تنش‌های منطقه‌ای بخشی از نیروهایش را از خاک عراق تخلیه خواهد کرد.

قرار است این نیروها که در حال حاضر مشغول آموزش نیروهای عراقی هستند، به کویت و اردن منتقل شوند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آلمان نوشت: «نیروهای آلمانی فعال در عراق بطور موقت کاهش می‌یابند و حدود ۳۰ نفر که در پایگاه‌های بغداد و تاجی مستقر هستند، به کشورهای همسایه یعنی کویت و اردن منتقل می‌شوند.»

این تصمیم در حالی گرفته شده است که در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در جریان حمله پهپادی آمریکا، تنش میان دو کشور بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و منطقه را با خطر آغاز جنگی دیگر روبرو کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان بدون ارائه اطلاعات بیشتری، اعلام کرد که انتقال این نیروها به کشورهای همسایۀ عراق «به‌زودی آغاز خواهد شد».

نیروهای آلمانی حاضر در عراق در مجموع حدود ۱۲۰ نفر هستند که به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، علاوه بر پایگاههایی در نزدیکی پایتخت عراق، در اقلیم کردستان عراق نیز مستقر هستند و در آنجا نیز به آموزش نیروهای امنیتی محلی می‌پردازند.

یک روز پیش از این هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که با توجه به شرایط حاکم بر منطقه، خروج نیروهای غربی از عراق موضوعی است که همه باید دربارۀ آن بیندیشند.

او همچنین با اشاره به مصوبه روزیکشنبه پارلمان عراق با موضوع خروج نیروهای ائتلاف از این کشور گفت: «هیچ کدام از کشورهای حاضر در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش حاضر نیستند بدون تمایل عراقی‌ها در آنجا باقی بمانند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.