• انتشار: 13 می 2020
  • ساعت: 14:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44284
پرینت

به دستور غنی نیروهای امنیتی افغانستان به حالت تعرضی بر می گردند

رئیس جمهور غنی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور داد در برابر طالبان از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر موضع دهند و عملیات های شان را آغاز کنند.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان شام روز سه شنبه در یک بیانیه تلویزیونی، گفت طالبان “برعکس خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی برای آتش بس،” به جنگ شان شدت بیشتر بخشیده اند.

او به حملات گروه طالبان و داعش به شفاخانه صدبستر کابل، جریان تشییع جنازه در ننگرهار، کشتن نیروهای امنیتی در ولایت لغمان و سایر رویدادهای اخیر اشاره کرده و گفت در این حوادث شمار زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان و همچنان نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

او این حملات را محکوم کرده و  به نیروهای امنیتی دستور داد که دوباره در حالت تعرضی قرار گرفته و به عملیات های نظامی شان در برابر گروه طالبان ادامه دهند.

او افزود: «برای دفاع از کشور و مردم، برای امنیت و حفاظت از تاسیسات عامه و به منظور دفع تهدیدات و حملات طالبان و همه گروه های تروریستی،… به نیروهای امنیتی دستور می دهم که از حالت دفاعی دوباره حالت تعرضی را اختیار کنند.»

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تلاش های امریکا برای تشویق طالبان به کاهش خشونت ها و راه اندازی گفتگوهای بین الافغانی صلح جریان دارد. پیش از این نیروهای نظامی افغانستان “به منظور تسهیل روند گفتگوهای صلح” عملیات های نظامی در برابر طالبان را متوقف کرده و این نیروها در حالت “دفاعی فعال” قرار داشتند.

اما رئیس جمهور غنی در این بیانیه یکبار دیگر از گروه طالبان خواست که از جنگ دست کشیده و به روند صلح بپیوندند.

او گفت: « یکبار دیگر بالای رهبری طالبان صدا می زنیم تا بخاطر مبارزه موثر با ویروس کرونا که هموطنان مان را سخت نگران ساخته است و بالای زندگی اقتصادی و اجتماعی آنان اثرات منفی گذاشته است و همچنان بخاطر ختم جنگ و رسیدن به صلح پایدار و واقعی دعوت آتش بس را که نه تنها خواست حکومت، بلکه خواست ملت عظیم افغانستان و جامعه جهانی می باشد و بارها تکرار گردیده است، بپذیرند.»

پیش از این نیز اشرف غنی از گروه طالبان خواستار آتش بس و پیوستن به روند صلح شده بود، اما طالبان تاکید کرده اند که آنان پس از رهایی ۵۰۰۰ زندانی شان، براساس توافق این گروه با ایالات متحده امریکا، به گفتگوهای بین الافغانی حاضر خواهند شد و سپس در مورد آتش بس تصمیم خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.