• انتشار: 4 دسامبر 2019
  • ساعت: 17:06
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39777
پرینت
هشدار چین به امریکا

به جای دخالت در هنگ کنگ و سین کیانک مشکلات خود را حل کن

چین از امریکا خواست به جای دخالت در امور داخلی هنگ کنگ و سین کیانگ که جزو امور داخلی چین محسوب می شوند به مشکلات مردم خود رسیدگی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در واکنش به دخالت‌ها و اظهارنظرهای مقامات امریکا در مورد نحوه اداره هنگ کنگ توسط چین گفت: امریکا در مناطق مختلف جهان از به اصطلاح دموکراسی، آزادی و حقوق بشر طرفداری می‌کند، اما مسائل و مشکلات در دموکراسی، آزادی و حقوق بشر خود را نادیده می‌گیرد.

هوا چون اینگ سخنگوی وزارت چین گفت: تا ماه سنبله سال جاری، در مجموع ۳۴ هزار و ۹۱۶ تیراندازی در امریکا رخ داده که منجر به کشته شدن ۹ هزار و ۲۱۴ نفر شده است. امریکا تنها عضو کشورهای صنعتی پیشرفته است که قانون مرخصی با حقوق ندارد و تنها کشور در جوامع اقتصادی پیشرفته است که به هیچ وجه تعطیلات کارگران را تضمین نمی‌کند.

وی گفت: بعضی مقامات و اعضای کنگره امریکا در حالی پول مالیات دهنگان را خرج می‌کنند که به اصطلاح به آزادی خشونت‌گران افراطی هنگ کنگ توجه می‌کنند، اما به مشکلات جدی در دموکراسی، آزادی و حقوق بشر کشور خود علاقه‌ای ندارند آیا مردم ‌امریکا به دموکراسی، آزادی و حقوق بشر نیاز ندارند؟ سیاست‌بازان امریکا باید بیشتر به کارهای کشور خود توجه کنند.

این مقام سیاست خارجی چین در ادامه اظهارات نامناسب وزیر خارجه امریکا درباره بیانیه مشترک چین و انگلستان را رد کرد و گفت: سیاست‌های اساسی نسبت به هنگ کنگ و توضیحات آن در بیانیه مشترک اعلام یکجانبه چین درباره سیاست خود و امور داخلی چین است و موضوعات توافق شده بین دو طرف نیست پایه قضایی اجرای نیک کشور دو نظام» در هنگ کنگ، قانون اساسی چین و قانون اصلی هنگ کنگ است نه بر اساس بیانیه مشترک.

پمپئو وزیر خارجه امریکا چندی پیش گفته بود بیانیه مشترک چین و انگلستان یک «پیمان» ثبت شده و تصویب شده در سازمان ملل است امریکا امیدوار است این تعهدات «چک بی محل» نباشد امریکا از چین می‌خواهد راه حلی را که به «یک کشور دو نظام» احترام می‌گذارد، در پیش بگیرد.

«هوا چون اینگ» گفت: در جریان حکومت استعماری انگلستان در هنگ کنگ، مردم هنگ کنگ به مدتی طولانی نمی‌توانستند از حق شهروندی و حق شرکت در سیاست و امور سیاسی برخوردار باشند در حالی که پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، دولت چین بر اساس قانون اساسی و اصل «یک کشور دو نظام»، مدیریت هنگ کنگ به دست مردم این منطقه و سیاست خودمختاری در سطح بالا را اجرا گذاشت و حقوق دموکراتیک و آزادی بی‌سابقه مردم هنگ کنگ بر اساس قوانین را تضمین کرد.

غرب از معیار دوگانه در مساله مبارزه با تروریسم دست بردارد

این مقام وزارت امور خارجه چین در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به حمله تروریستی اخیر در لندن گفت: تروریسم چالش مشترک کشورهاست و در این راستا به هیچ وجه نباید معیار دو گانه اجرا شود اما متاسفانه برخی کشورها در مساله مبارزه با تروریسم معیار دوگانه در پیش گرفته اند که امیدواریم از گذشته عبرت بگیرند.

او گفت: غیر از انگلستان، بیش از ۲۰ کشور دیگر نیز پروژه های اجباری برای برخورد با عاملان و مجرمان مرتبط با خشونت و تروریسم به اجرا در آورده اند هدف و منطق این اقدام آنها با راه اندازی مرکز پرورش مهارت‌های حرفه ای شین جیانگ یکسان است، فقط اقدامات چین در این راستا سیستماتیک تر، جامع تر و موثرتر است.

هوا چون یینگ افزود: چین مایل است تجربیات موفق خود را با دیگر کشورها مبادله کند و با تقویت تبادلات و همکاری در مبارزه با تروریسم و کاهش افراط‌گرایی، به ارائه خدمات در همکاری بین‌المللی مبارزه با تروریسم ادامه دهد چین امیدوار است حوادث تروریستی از قبیل حادثه اخیر لندن دیگر تکرار نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.