اجتماعیبرگزیده ها

به باشندگان چند ولسوالی دایکندی ۹ روز فرصت داده شده خانه و زمین های خود را رها کرده کوچ کنند

 به تازگی چند نوار ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد هزاره‌ها در برخی ولسوالی‌های ولایت دایکندی، توسط افراد زورمند وادار به کوچ اجباری شده‌اند. در این ویدیوها، باشندگان محل مدعی‌اند افراد وابسته به مقام‌های محلی طالبان در دایکندی، تلاش دارند تا زمین‌ها و ملکیت شخصی آنان را تصرف کنند.

به نقل از هشت صبح، یکی از این نوارهای ویدیویی باشندگان روستاهای «نوآباد» و «بالاسر تگاب‌دار» ولسوالی گیزاب دایکندی را در حال اعتراض نشان می‌دهد. گیزاب پیش از این یکی از واحدهای اداری ولایت ارزگان بود؛ اما به تازگی طالبان آن را با ولسوالی پاتوی دایکندی یکی کرده است. براساس گفته‌های متنفذین این روستاها، حدود ۳۰۰ خانواده به تازگی از جانب فردی به‌نام «جمهورخان» و «ظاهرخان تیموری» «اخطار» دریافت کرده‌اند که طی نُه روز خانه‌ها و زمین‌های خود را رها و به جای دیگر کوچ کنند. براساس ادعادی متنفذین این روستا، جمهورخان که ملکیت زمین‌های هزاره‌های این روستاها را ادعا کرده است، در حال حاضر به‌عنوان معاون والی طالبان برای ولایت دایکندی کار می‌کند.

باشندگان روستاهای نوآباد و بالاسر تگاب‌دار می‌گویند بیش‌تر از چهل سال در این مناطق زندگی کرده‌اند و تاکنون هیچ‌کسی بر زمین‌ها و جایداد آن‌ها ادعای ملکیت نکرده بود. اما به‌تازگی پس از به قدرت رسیدن طالبان در کشور، برخی پشتون‌ها با حمایت شماری از طالبان محلی، ادعا کرده‌اند که این مناطق ملکیت آن‌هاست. آنان تأکید می‌کنند جمهورخان، معاون والی طالبان برای ولایت دایکندی، مردم را نُه روز فرصت داده تا خانه‌های شان را ترک کنند و به مناطق دیگر بروند.

مردم این روستاها خواهان توظیف یک هیأت بی‌طرف از جانب اداره محلی طالبان شده‌اند تا قضیه را به گونه دقیق و بی‌طرفانه از نزدیک بررسی و مورد رسیده‌گی قرار دهد. به گفته‌ی متنفذین محل، عدالت در این خصوص باید تطبیق شود و اداره محلی دایکندی موضوع را از طریق مراجع قانونی و رسمی حل کند.

براساس ادعای باشندگان این مناطق، برای آن‌ها گفته شده که تا نُه روز دیگر خانه‌های خود را تخلیه و به محلات دیگر کوچ کنند. در غیر آن، اگر علیه شان هرگونه «ظلم و ستم» صورت بگیرد، حق شکایت را ندارند. آنان مدعی‌اند که به تکرار اخطار دریافت می‌کنند و برای شان گفته می‌شود که از منطقه کوچ کنند و به امید رسیدگی قانونی و اصولی هم نباشند. همین گونه باشنده‌گان محل تأکید می‌کنند که در ۴۰ سال گذشته در این مناطق زنده‌گی کرده‌اند و زمین و ملکیت هیچ‌کسی را هم غصب نکرده‌اند که اکنون به یک‌بارگی چنین وادار به کوچ اجباری می‌شوند. آنان از حکومت طالبان می‌خواهند که عدالت را تطبیق و هرچه زودتر به این مشکل مردم رسیدگی کنند.

با این حال، مسوولان محلی طالبان برای ولایت دایکندی می‌گویند که تحقیقات را در زمینه آغاز کرده‌اند و اگر ثابت شود که چنین مشکلی وجود داشته، به آن رسیده‌گی خواهد شد.

صدیق‌الله عابد، فرمانده امنیه طالبان در دایکندی، به روزنامه ۸صبح گفت ممکن است این خبر حقیقت نداشته باشد و به گفته‌ی وی چنین خبرها «تبلیغات دشمن» است. اما اگر کسی یا گروهی با استفاده از نام طالبان دست به چنین کاری بزند، از طرف طالبان اجازه داده نمی‌شود. به گفته‌ی عابد، کسی حق ندارد ملکیت مردم را با زور تصرف کند و آن‌ها را مجبور به کوچ اجباری کند. عابد هم‌چنان گفت به زورمندان اجازه نیست تا با زیر پا کردن «قانون، محکمه و اصول» ملکیت کسی را تصاحب کند. او همین‌طور از مردم خواست اگر در حق آنان «ظلم» صورت گرفته است، به اداره محلی مراجعه کنند تا به عرایض‌شان رسیدگی صورت می‌گیرد.

فرمانده امنیه طالبان تأکید کرد تاکنون از این موضوع آگاهی نداشت و کسی برای رسیده‌گی به آن به اداره محلی نیز مراجعه نکرده است. فرمانده امنیه طالبان برای ولایت دایکندی، ضمن اظهار بی‌خبری از این موضوع، تأکید کرد که به‌زودی تحقیقات در این خصوص انجام می‌شود و درستی و نادرستی این خبر با رسانه‌ها نیز در میان گذاشته خواهد شد.

از سویی هم، یک منبع که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به روزنامه ۸صبح گفت که در برخی مناطق ولسوالی پاتو که به تازه‌گی گیزاب ارزگان نیز به آن مدغم شده، کوچی‌ها نیز در تلاش تصرف مناطق هزاره‌نشین این ولسوالی هستند. به نقل از منبع، تاکنون خانواده‌های زیادی مجبور به ترک خانه و مناطق شان شده‌اند و پشتون‌ها و کوچی‌ها به جای آن‌ها جابه‌جا شده‌اند. منبع به عنوان نمونه از منطقه «خلج» ولسوالی پاتو یاد می‌کند که در آن‌جا پشتون‌ها ساکنان بومی منطقه کوچ داده و خود در آن مسکن گزین شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا