• انتشار: 14 سپتامبر 2019
  • ساعت: 17:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37734
پرینت
نمایندگان مجلس:

بهترین زمان برای سرکوب کردن طالبان به وجود آمده است

برخی از نمایندگان مجلس می گویند با توقف مذاکرات صلح از سوی امریکا بهترین فرصت ممکن برای سرکوبی طالبان به وجود آمده است.

در پی تاکید مقام‌های امریکایی مبنی بر سرکوب طالبان در میدان‌های جنگ در کشور نمایندگان معتقد اند که دولت افغانستان نیز باید با افزایش فعالیت‌های اوپراتیفی مناطق زیر کنترل طالبان را محدود سازد.

محمد الله بتاش نماینده مردم قندوز در نشست امروز شنبه (۲۳ سنبله) مجلس با اشاره به اقدام‌های اخیر امریکا در برابر طالبان گفت اکنون هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ اوپراتیفی بهترین شرایط برای غلبه بر طالبان به وجود آمده است.

آقای بتاش گفت: «دولت افغانستان باید تمامی فعالیت‌های اوپراتیفی نیروهای امنیتی ملی را برای کشاندن باشندگان مناطق زیر اداره طالبان به سمت دولت متمرکز سازد.»

به گفته او، اگر حکومت افغانستان از این فرصت استفاده درست نکند، در روند صلح احتمالی پس از برگزاری انتخابات نیز نخواهد توانست موفقیت به دست آورد.

با این وجودی، بسیاری از نمایندگان در نشست امروز مجلس از تشدید جنگ در ولایت‌ها، ولسوالی‌ها و شاهراه‌های عمومی کشور ابراز نگرانی کرده و نهادهای امنیتی را به ضعف مدیریتی متهم کردند.

نمایندگان منتقد انجام عملیات‌های خاص نظامی را نیز در صورت عدم حفظ مناطق، بی‌فایده خواندند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان نیز با اشاره به افزایش نا امنی در ولایت‌های قندوز، تخار، سرپل، غزنی، میدان وردک، فراه، ننگرهار و سایر بخش‌های کشور گفت نهادهای امنیتی باید برای تامین امنیت تلاش کنند.

آقای رحمانی از کمیسیون‌های امنیت داخلی و امور دفاعی کشور خواست تا در هماهنگی مشترک با نهادهای امنیتی پلان‌های موثری را طرح و تطبیق کنند.

نگرانی از افزایش تهدیدهای امنیتی در حالی مطرح می‌شود که قرار است تا ۱۲ روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

حکومت افغانستان می‌گوید برای تامین امنیت انتخابات، عملیات‌های زیادی راه اندازی شده و نیروهای امنیتی به اضافه تحمیل تلفات سهمگین بر طالبان، مناطق زیادی را از وجود جنگجویان این گروه پاکسازی کرده‌اند.

حکومت گفته عملیات‌های نظامی ضد طالبان تا ده روز دیگر بیشتر تشدید می‌شود تا زمینه انتخابات سراسری فراهم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.