اقتصادِتیتر یک

بهای نفت و گاز در بدخشان نیز به دو برابر افزایش یافته است

تعدادی از شهروندان بدخشان در این ولایت از افزایش قیمت نفت تا مرز ۷۵ افغانی و قیمت گاز تا مرز ۹۰ افغانی ابراز نگرانی نموده و وضعیت موجود را غیر قابل تحمل می دانند.

ویس الدین نوری در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان دوکان گاز فروشی دارد؛ او از افزایش قیمت گاز ابراز نگرانی می کند، زیرا با این افزایش دوکان گاز فروشی آن از رونق افتاده است.

به گفته ای آقای نوری یک کیلو گاز در گذشته به قیمت ۵۰ افغانی خریداری می شد که امروز به قیمت ۹۰ افغانی به فروش می رسد و این قیمت در وضعیت بد اقتصادی امروز برای مردم بدخشان کمر شکن بوده و مردم توان خرید گاز را دیگر ندارند.

احمد جابر شایان یک تن از رانندگان تاکسی در ولایت بدخشان نیز از بالا رفتن قیمت مواد سوختی نگران است و به حکیمی خبرنگار رها در بدخشان می گوید از صبح تا شب به سختی پول تیل موتر خود را تامین می کند و شب با دست خالی به خانه برمی گردد.

شایان می گوید یک لیتر تیل در گذشته ۳۵ افغانی بود ولی امروز به قیمت ۷۵ افغانی در بدخشان به فروش می رسد و این موضوع کار را برای تاکسی رانان در این ولایت دشوار کرده است.

در همین حال «الحاج محمد طاهر» رییس اتاق های تجارت در ولایت بدخشان یکی از اصلی ترین دلایل برای افزایش قیمت ها در بدخشان را مسدود بودن بانک ها عنوان می کند.

آقای طاهر همچنین در کنار بسته بودن بانک ها به افزایش نرخ دالر در برابر پول افغانی و سوء استفاده تاجران اشاره می کند، و تاکید دارد بانک ها باید هر چه سریع تر باز شوند تا زمینه پرداخت و انتقال پول به و از خارج کشور آسان گردد.

قیمت نفت و گاز در حالی در بدخشان افزایش یافته است که مردم به لحاظ اقتصادی در وضعیت بدی قرار دارند و کارمندان اداری ماه هاست که معاش دریافت نکرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا