• انتشار: 19 فوریه 2018
  • ساعت: 10:02
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 26551
پرینت

بهای غیرنظامی جنگ ۱۷ ساله در افغانستان علیه تروریستان

پس از اعلام گزارش سازمان ملل متحد در افغانستان در خصوص تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی که رقم ۱۰۴۵۳ نفری را نشان می دهد، برخی ها این سوال به ذهن شان آمده که آیا جنگ در افغانستان از دست رفته است.

فرمانده پولیس ویژه کابل در گفتگو با اسکای نیوز گفته است که خطر حملات علیه کابل از هر زمان دیگری بیشتر است؛ با وجود اینکه تامین امنیت کابل یکی نکات کلیدی استراتژی نیروهای خارجی برای افغانستان است.

این گفته ها پس از آن سوی این مقام امنیتی کابل مطرح می گردد، که افغانستان دست کم طی یک ماه گذشته شاهد رویدادهای خونینی از سوی گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) بوده است.

نزاع ها در کشور هم اکنون وارد ۱۷ سالگی خود می شود و به نظر می رسد که هیچ چشم اندازی برای پایان این جنگ همچنان وجود ندارد.

گروه طالبان و یا دیگر گروه های شورشی تقریبا نیمی از اراضی کشور را تحت کنترل دارند و یا در حال نزاع هستند.

ناگفته نماند که این آمار رسمی است و ممکن که آمار غیررسمی بسیار بیشتر از این باشد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان در تازه ترین گزارش خود خبر از تلفات بسیار بالای غیرنظامیان طی سال ۲۰۱۷ می دهد.

 

کلیک کنید: یوناما: تلفات غیرنظامیان در سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته است

 

براساس این گزارش، سازمان ملل متحد کشته و یا زخمی شدن ۱۰۴۵۳ غیرنظامی را طی سال ۲۰۱۷ ثبت کرده و آن را آماری ناامید کننده خوانده است.

گرچه آمار تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۷ نسبت به آمار سال قبل از آن کاهشی ۹ درصدی را نشان می دهد، اما این آمار به خودی خود هم بسیار بالاست و تاکید می کند که شمار زیادی از غیرنظامیان در جریان حملات انتحاری و بمب گذاری ها جان خود را از دست داده اند.

ما به نیروهای واکنش سریع کابل ملحق شدیم تا ببینیم چگونه وضعیت امنیتی شهر کابل در حال تغییر است.

به ما گفته شد که آنها مدت ها قبل گزارش های اطلاعاتی ای دریافت کرده اند که گویا دو موتر بمب گذاری شده وارد شهر شده است.

اما در شهری که در ترافیک سرسام آور گم شده است، پیدا کردن این دو موتر پیش از وقوع حمله ای مرگبار تقریبا امری غیرممکن به نظر می رسد.

اطلاعاتی که پولیس دریافت کرده است، به اندازه کافی قوی نمی باشد، اما تا زمان مطمئن شدن از دروغ و یا راست بودن این اطلاعات، باید سطح هشدار امنیتی همچنان بالا خواهد بود.

شاه محمودی عزیزی فرمانده قطعه واکنش سریع کابل از چالش هایش سخن می گوید.

او می گوید: «گزارش های امنیتی متعددی هم اکنون وجود دارد. دلیل حضور ما در اینجا برای جلوگیری از دشمنان برای رسیدن به هدف شان است.»

عزیزی افزود: «به ما هدایت داده شده تا پوسته های امنیتی متعددی ایجاد کنیم و موترهای مشکوک را بررسی کنیم. حملات هفته های گذشته بسیار دردآور بود. جان های بی شماری در این حملات از دست رفت. اما من می خواهم به همگان اطمینان بدهم که جانم را بخاطر جلوگیری از این حملات قربانی میکنم.»

پولیس موفقیت هایی هم تاکنون داشته است. هفته گذشته پولیس موفق به توقف یک موتر باربری مملو از مواد منفجره گردید و بمبگذاران را دستگیر کرد.

اما طی چندین رشته بمب گذاری و حملات، مرگبارترین حمله تروریستی زمانی رقم خورد که یک موتر امبولانس مملو از مواد منفجره خود را در قلب شهر کابل منفجر کرد.

در آن حمله ۱۰۵ تن جان خود را از دست دادند و ۲۳۵ تن دیگر زخمی شدند، و این سوال هایی را برای بسیاری ها خلق کرد که آیا جنگ در افغانستان از دست رفته است.

در همین حال، استراتژی آمریکا تمرکز بر خلق و آموزش خوب نیروهای امنیتی افغانستان و یک دولت قوی مرکزی در کابل می باشد.

اما در این حین پولیس و نظامیان متحمل تلفات بسیاری می شوند.

طرح تامین امنیت شهر کابل در پاسخ به این تلفات تقویت شده و بیشتر نقاط شهر کابل بیشتر شباهت به مراکز نظامی با دیوارهای کانکتری بلند و ضد انفجار دارد.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مدعی هستند که جنگ علیه طالبان را پیروز شده اند، اما پس از ۱۷ سال درگیری همچنان وضعیت امنیتی در کابل نامساعد است و مردم ترسیده هستند.

این غیرنظامیان افغان است که همچنان بهای سنگینی برای ادامه یک جنگ بی پایان می دهند.

الکس روسی/اسکای نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.