• انتشار: 2 ژوئن 2016
  • ساعت: 10:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 9963
پرینت
مقامات سابق پاکستانی:

بندر چابهار یک تهدید امنیتی برای پاکستان است

مقامات سابق وزارت دفاع پاکستان با اظهار نگرانی از تاسیس بندر ترانزیتی چابهار میان افغانستان، ایران و هند می گویند که این راه تجاری میان این سه کشور، یک تهدید امنیتی برای پاکستان محسوب می شود.

 

جنرال آصف یاسین مالک وزیر اسبق دفاع پاکستان گفت معاهده سه کشور افغانستان، ایران و هند یک تهدید امنیتی برای پاکستان محسوب می شود.

به گزارش روزنامه پاکستانی داون، آقای یاسین مالک که در یک کارگاه سه روز آموزشی برای امنیت ملی و ثبات منطقه ای جنوب آسیا شرکت کرده بود روز دوشنبه گفت که وی ترس این را دارد که با باز شدن این راه تجاری، پاکستان به انزوا کشیده می شود.

وی افزود از دیدگاه منطقه ای و جهانی، به نظر من پاکستان بیشتر به خاطر اشتباهات خودش و همچنین توسط برخی سیاست های صبعانه دیگر دولت ها به سوی انزوا کشیده می شود.

دیگر جنرال بازنشسته وزارت دفاع پاکستان نادم لودی نیز می گوید وجود این مانع بزرگ (بندر چابهار) در همسایگی ما می تواند دلالت شومی برای پاکستان داشته باشد.

این گفته ها از سوی این مقامات بازنشسته پاکستانی در حال مطرح می شوند که مقامات در وزارت خارجه این کشور دیدگاهی خوش بینانه به بازگشایی بندر چابهار دارند.

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری گفت که کشورش به بندر چابهار ایران به دید یک رقیب نگاه نمی کند، و حتی پاکستان به دنبال راهی برای گسترش ارتباط با بندر گوادر بوده است.

لازم به ذکر است که رهبران کشورهای افغانستان، هند و ایران تفاقنامه بندر چابهار را چندی پیش در تهران پایتخت ایران به امضاء رساندند.

با امضای این توافقنامه، افغانستان از طریق این بندر به راه دریایی متصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.