• انتشار: 6 ژانویه 2020
  • ساعت: 11:04
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40567
پرینت

بنای یادبود شهدای پارلمان افغانستان افتتاح شد

بنای یادبود شهدای پارلمان از سوی اداره ملی ترمیم و مرمت آبدات تاریخی وزارت شهرسازی و اراضی با هزینه کلی بیش از ۲۸ میلیون افغانی اعمار گردیده است.

بنای یادبود شهید سید مصطفی کاظمی و یارانش که در ۱۵عقرب سال ۱۳۸۶ در بغلان به شهادت رسیدند، امروز در کابل طی مراسمی با حضور مقامات بلندپایه دولتی، اعضای خانواده شهید کاظمی، برخی اعضای پارلمان و دیگر چهره های سیاسی افتتاح شد.


به نقل از خبرگزاری دید، بنای یادبود شهدای پارلمان که آرامگاه شهید کاظمی و یارانش می باشد، روز یکشنبه( ۱۵ جدی) با اشتراک اعضای پارلمان و مقامات دولتی طی مراسمی رسمی افتتاح شد.
این بنا که «بنای یادبود شهدای پارلمان» نامیده می‌شود، از سوی وزارت شهرسازی و اراضی و در سبک معماری دوره تیموریان ساخته شده است.

شهید کاظمی و همراهانش در تاریخ ۱۵ عقرب سال ۱۳۸۶ خورشیدی در ولایت بغلان به شهادت رسیدند و در نزدیکی قصر دارالامان در کابل به خاک سپرده شدند.
محمد جواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی، امیر خان یار معاون اول ولسی جرگه، خان محمد وردک رییس کمیسیون محیط زیست ولسی جرگه و شماری از وکلای مردم در شورای ملی ضمن اشتراک، بنای یادبود شهدای پارلمان را امروز رسماً افتتاح کردند.


داکتر سید علی کاظمی رییس حزب اقتدار ملی و برادر شهید کاظمی ضمن صحبتی، از رییس جمهور غنی، وزارت شهرسازی و اراضی و پارلمان کشور تشکر کرد.
محمد جواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی گفت این بنا به سبک معماری دوره تیموریان در مساحت ۶۸۴۵ متر مربع دیزاین و به گونه پخته و اساسی اعمار گردیده است.
امیرخان یار، معاون اول ولسی جرگه، از کارکرد وزارت شهرسازی و اراضی و توجه خاصی محترم محمد جواد پیکار در راستای تحقق این پروژه اظهار تشکر و قدردانی نموده افزود در این اواخر ما شاهد دست آورد های خوب این وزارت هستیم و افتتاح بنای یادبود شهدای پارلمان یکی از نمونه های بارز کارکرد این وزارت است.
از سویی هم، فرهاد بیات رییس اداره ملی ترمیم و مرمت آبدات تاریخی در خصوص چگونگی ساخت این بنا و موضوعات تخنیکی آن معلومات ارائه کرد.
بنای یادبود شهدای پارلمان از سوی اداره ملی ترمیم و مرمت آبدات تاریخی وزارت شهرسازی و اراضی با هزینه کلی بیش از ۲۸ میلیون افغانی اعمار گردیده است.
حضیره شهدای پارلمان در ناحیه ششم شهر کابل جوار قصر دارالامان موقعیت داشته که کار اعمار ان بتاریخ اول قوس سال ۱۳۹۶ آغاز و بتاریخ ۵ قوس سال ۱۳۹۸ تکمیل گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.