• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۴۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59101
پرینت

بلینکن: امریکا می تواند رابطه با ثبات تری با روسیه داشته باشد

وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید در صورت تغییر موضع گیری مسکو آمریکا آماده است روابط پایدار و با ثبات تری با روسیه برقرار کند.

آنتونی بلینکن،  وزیر امور خارجه ایالات متحده از آمادگی کشورش برای تعامل پایدار با روسیه در صورت تغییر موضع‌گیری از سوی مسکو خبر داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با Axios گفت: “اگر روسیه در موضع گیری خود در قبال ما تغییر جهت دهد، ما آماده هستیم روابط پایدار و با ثبات با این کشور برقرار کنیم”.

بلینکن گفت، انتظار می‌رود نشست  روسای جمهور دوکشور، ولادیمیرپوتین و جوبایدن در ژنو روشن سازد که واشنگتن روابط با ثبات‌تر با مسکو را به شرط اینکه روسیه رویه خود را تغییر دهد ترجیح می‌دهد، اما بعید به نظر می‌رسد که مسکو آماده انجام چنین اقداماتی باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، ما ترجیح می‌دهیم روابط قابل پیش‌بینی‌تر و با ثبات‌تری با روسیه داشته باشیم و این موضوع را تصریح کرده‌ایم اما به همین میزان نیز تصریح کرده‌ایم اگر روسیه تصمیم به اقدامات تهاجمی یا بی مهابا در قبال ما یا در قبال همپیمانان یا شرکای ما بگیرد، ما پاسخ خواهیم داد.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده اخیرا در یک مقاله در روزنامه واشنگتن پست نوشت، کشور او و همپیمانانش آماده پاسخ به “فعالیتهای زیانبار آتی” از سمت روسیه هستند اما “آمریکا به دنبال نزاع” با مسکو نبوده و مذاکرات پیش رو میان بایدن و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه فرصتی برای بحث در مورد حوزه‌های همکاری نظیر ثبات راهبردی و کنترل تسلیحات خواهد بود.

گفتنی است در تاریخ ۲۶ می کرملین اعلام کرد که ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با جو بایدن همتای آمریکایی  او قرار است روز ۱۶ جون  در ژنو دیدار کنند.

رهبران دو کشور، در این دیدار درباره وضعیت و چشم اندازهای توسعه بیشتر روابط روسیه و امریکا، ثبات استراتژیک و برنامه بین المللی، از جمله مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 و حل و فصل منازعات منطقه ای است.

کاخ سفید قبلا گفته بود در این دیدار تمام “مسائل عاجل” از جمله درگیری‌های منطقه‌ای، سلاح‌های هسته‌ای و روابط دو جانبه مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.