• انتشار: ۱۳ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 64747
پرینت

افغانستان به خاموشی انترنت فرو خواهد رفت

بلومبرگ در گزارشی گفته است که با قطع منابع مالی افغانستان از سوی آمریکا و کمبود نقدینگی در کشور، زیرساخت های انترنت هم در افغانستان با تهدید مواجه هستند.

نشریه بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشته است شماری از شرکت های مخابراتی که میلیاردها دالر در زمان حضور نیروهای خارجی در بخش تلکام در افغانستان سرمایه گذاری کرده بودند، هم اکنون با کمبود نقدینگی در سطح کشور با مشکل پرداخت بدهی هایشان به شرکت های تامین کننده مواجه هستند.

بسیاری از پرداخت های اصلی این شرکت ها به تامین کنندگان شان براساس دالر صورت می گیرد.

منابع آگاه که خواسته نامشان فاش نگردد گفته اند که این پرداخت ها از زمانی که آمریکایی ها دارایی های افغانستان را مسدود ساخته و کمک ها نیز قطع شده اند، بدون پرداخت باقی مانده اند.

آنها می گویند که وضعیت رو به بدی می رود و هیچ نشانه مثبتی نیز در حال حاضر برای رفع این مشکل دیده نمی شود.

این افراد می گویند که ادامه این وضعیت ممکن است که روی کار شرکت هایی مانند «انترنشنال اسپید کست» و «یوتل ست کمیونیکشین» و یا شرکت هایی که در بخش تامین فایبر نوری از کشورهای همسایه مانند ایران فعالیت دارند، تاثیر گذاشته و آنها خدمات شان را قطع کنند و امکان دسترسی مردم افغانستان به جهان بیرون از طریق انترنت محدود گردد.

شماری دیگر از شرکت های خدماتی مانند شرکت های خدمات نرم افزاری، شرکت های خدمات لوازم پرزه جات/ یدکی، و یا الکترونیکی برای حفظ فعالیت برج های مخابراتی نیز به پرداخت به دالر نیاز دارند.   

ـمانوئل انتومبا» مدیر همکار منطقه ای در «شورای مشورتی نسل فضای سازمان ملل متحد» می گوید: “برای مثال قطع خدمات شرکت «اسپیدکست» ممکن است ارتباط ۲۰۰ قریه افغانستان را با یکدیگر قطع سازد.”

او افزود با این اتفاق خدمات پهنای باند، انترنت، خدمات بهداشت از راه دور، یا آموزش از راه دور و یا درمان از راه دور برای نقاط دوردست تماما مختل می گردد.

این در حالیست که براساس یک گزارش در حدود ۷۴ درصد جمعیت افغانستان در مناطق روستایی زندگی می کنند.

دو مدیر ارشد اجرایی در زمینه خدمات مخابراتی می گویند که گزارش دقیقی از میزان سرمایه گذاری این گونه شرکت های مخابراتی و خدمات انترنتی در افغانستان مشخص نیست اما براساس آمارهای متفاوت این رقم به چیزی در حدود ۳ میلیارد دالر می رسد.

پس از روی کار آمدن طالبان و سقوط دولت قبلی، آمریکا در حدود ۹ میلیارد دالر از دارایی های نقدی افغانستان را مسدود کرد. بانک های کشور نیز پس از چند روز تعطیلی به دستور مقام های طالبان فعالیت خود را آغاز کردند اما براساس مصوبه ای، تنها امکان پرداخت ۲۰۰ دالر طی یک هفته به مشتریان بانک ها وجود دارد.

با این وجود از بسیاری از ولایات گزارش هایی می رسد که حتی همین ۲۰۰ دالر نیز در بسیاری مناطق پرداخت نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.