• انتشار: 7 می 2020
  • ساعت: 19:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44106
پرینت

بلخی: سال جدید آموزشی به زودی به صورت آن لاین آغاز می شود

محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف می‌گوید، سال جدید آموزشی ۱۳۹۹ خورشیدی به‌ زودی در بخش‌هایی که مردم به برق و انترنت دست‌رسی دارند از طریق آنلاین و تلویزیون و در مناطق دور دست به گونۀ حضوری آغاز خواهد شد.

آقای بلخی، امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ ثور/اردیبهشت) در نشستی خبری می‌گوید که تلویزیون معارف افغانستان روزانه تا ۹۰ درس را به زبان‌های رسمی کشور ثبت می‌کند و به ‌زودی این درس‌ها از طریق تلویزیون‌های ملی و معارف پخش خواهند شد.

وزارت معارف مضمون‌های درسی مکتب را به دو بخش علوم اجتماعی و علوم طبیعی تقسیم کرده‌ است.

سرپرست این وزارت می‌گوید که رهنمود مضمون‌های علوم اجتماعی به ‌شمول زبان‌ها برای دانش‌آموزان صنف‌های هفتم تا دوازدهم به ‌صورت خودآموز آماده شده و دانش‌آموزان طبق تقسیم‌اوقات درس‌های‌شان را در خانه می‌خوانند، اما برای مضامین علوم طبیعی از صنف اول تا دوازدهم برنامه‌های آموزشی آماده شده است.

بلخی می‌افزاید، در آن بخش‌های کشور که مشکل نبود برق و عدم دسترسی به تلویزیون و انترنت وجود دارد، درس‌ها با در نظرداشت کارشیوه‌های بهداشتی به ‌گونۀ حضوری آغاز خواهد شد.

مسئولان وزارت معارف تأکید می‌کنند، در صورتی ‌که وضع قرنطین تا یک‌ماه یا پانزده روز پیش ‌از آزمون چهارونیم ماهه به پایان برسد، تمام دانش‌آموزان در مکتب‌ها ارزیابی می‌شوند و نتیجۀ این ارزیابی دانش‌آموزان در نمرات چهارونیم ماهۀ سال آموزشی حساب می‌شود.

آغاز سال آموزشی ۱۳۹۹ خورشیدی به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد و با گذشت بیش از یک‌‌ونیم‌ماه از سال آموزشی جدید، دانش‌آموزان مکتب‌های دولتی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

حکومت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در کنار دیگر نهادهای دولتی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را نیز تعطیل کرده است.

گفتنی‌ست که تاکنون سه هزار و ۵۶۳ تن در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان ۱۰۶ تن فوت کرده‌اند و ۴۶۸ تن صحت‌یاب شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.