سیاستِتیتر یک

بعد از ناروی، سوئیس هم طالبان را برای گفتگو درباره مسایل حقوق بشری دعوت کرد

وزارت خارجه سوئیس اعلام کرده است که یک هیات ۱۳ نفره از طالبان برای گفتگو درباره وضعیت انسانی و مسایل حقوق بشری در افغانستان با دعوت یک سازمان غیردولتی این کشور روز یکشنبه (۱۷ دلو) وارد ژنوا شد.  

این دومین سفر اروپایی طالبان پس از رسیدن به قدرت در افغانستان می باشد؛ با این وجود وزارت خارجه سوئیس تاکید می کند که این سفر به معنای رسمیت بخشیدن به طالبان نیست.

هیات طالبان از سوی نهادی تحت عنوان «ژنوا کال» (Geneva Call) دعوت شده و قرار است در خصوص بحران انسانی در افغانستان و مسایل حقوق بشری با جمعیت صلیب سرخ آن کشور، سازمان توسعه و همکاری سوئیس و وزارت خارجه سوئیس دیدار و گفتگو کند.

سازمان ژنوا کال که در بخش محافظت از غیرنظامیان در مناطق جنگی فعالیت دارد در بیانیه ای در این خصوص می گوید: «افغانستان در حال حاضر با چندین چالش اضطراری ناشی از درگیری های مسلحانه گذشته، کرونا و تاثیرات اجتماعی اقتصادی این بیماری و فصل سرما مواجه است.»

این سازمان افزوده است: «بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان هم اکنون با سوء تغذیه دست و پنجه نرم می کنند و حدود ۹۷ فیصد جمعیت این کشور نیز زیر خط فقر قرار دارند.»

این سازمان می گوید که این کنفرانس فرصتی برای گفت و گو در خصوص نورم های حقوق بشری فراهم می کند.

در این نشست قرار است روی موضوعاتی چون وضعیت حمایت از فعالیت های بشردوستانه، مراقبت از غیرنظامیان، بهداشت و در نهایت ماین و بمب های بجامانده از جنگ در افغانستان گفتگو شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا