• انتشار: 15 آوریل 2017
  • ساعت: 14:48
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 20048
پرینت

بزرگترین بم امریکا در ننگرهار، جان ۹۰ تروریست عضو داعش را گرفت

مقام ها در ولایت ننگرهار اعلام کرده اند که بمبی که دو روز پیش ارتش امریکا در مربوطات این ولایت زدند، ۹۰ تروریست عضو گروه داعش را به هلاکت رسانده است.

 

اسماعیل شینواری، ولسوال اچین ولایت ننگرهار امروز، شنبه ۲۶ حمل گفت که در استفاده از”مادر بمب‌ها” در این ولسوالی دستکم ۹۰ نفر عضو گروه تروریستی داعش کشته شده‌اند.

قبلا وزارت دفاع افغانستان شمار کشته شدگان را ۳۶ نفر اعلام کرده بود.

این حمله پنجشنبه (۱۳ آپریل) در ساعت ۷:۳۰ عصر به وقت محلی انجام شد.

آقای شینواری گفته که این اطلاعات را نیروی امنیتی که در محل حضور دارند، داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی ولایت ننگرهار نیز با نشر خبرنامه‌ای در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته که ۴ فرمانده مهم و ۹۰ عضو گروه داعش در این حمله کشته شده‌اند.

این نهاد افزوده که این بمب در منطقه مهمند دره و در محل اسد خیل فرود آمده که فرماندهان داعش به نام حمزه ابوبکر، حمید، محمد ابرانی و برادر حافظ سعید خان، فرمانده اصلی داعش در افغانستان و پاکستان نیز کشته شده‌اند.

حافظ سعید خان، فرمانده داعش در افغانستان و پاکستان بود که ۲۶ جنوری سال گذشته میلادی در یک حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد.

در این خبرنامه آمده که در این عملیات یک مخفیگاه، سه تونل و انبارهای اسلحه داعش نابود شده‌است.

دفتر والی ننگرهار گفته که دراین حمله به افراد غیر نظامی آسیب نرسیده‌است.

دیروز ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در مورد استفاده از “مادر بمب‌ها” گفته بود: “ما از سلاح مناسب برای هدف مناسب استفاده کردیم.”

او در یک نشست خبری در کابل گفت منطقه‌ای که به آن حمله شد مین‌گذاری شده بود و جنگجویان داعش در آنجا در تونل‌های طویل پنهان شده بودند.

به گفته پنتاگون، بمب جی‌بی‌یو ۴۳، که به “مادر همه بمب‌ها” معروف است‌، برای هدف گرفتن غارها و تونل‌هایی استفاده شده است که شبه‌نظامیان داعش در آنها پنهان شده بودند.

آمریکا می‌گوید این بمب، با ۹ متر طول و حدود ۱۰ تن وزن، برای آن طراحی شده که منطقه وسیعی از اهداف دشمن را تخریب کند و اثر روانی وحشتناکی بر نیروهای دشمن بگذارد.

طراحی و توسعه جی‌بی‌یو ۴۳ از سال ۲۰۰۳ و جنگ عراق آغاز شد، اما این بمب تا به حال در میدان نبرد به کار نرفته بود.

گفته شده که حدود ۱۶ میلیون دلار هزینه هرکدام از این بمب‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.