سیاستِتیتر یک

وزیر دفاع بریتانیا: کار را تمام کنیم و بعد از افغانستان خارج شویم

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا با توجه به اینکه دو سال از ماموریت نظامی این کشور در افغانستان گذشته، اشاره کرده است که سربازان بیشتری در افغانستان نیاز است تا از «سقوط» کشور جلوگیری شود.

مایکل فالون در جریان کنفرانس امنیت مونیخ گفت “اگر اجازه ورود به افغانستان را داشته ایم، پس اجازه این را نیز داریم که ابتدا ماموریت را در افغانستان به بهترین نحو ممکن انجام دهیم و بعد خارج شویم.”

او افزود “اگر افغانستان سقوط کند، ما در اینجا به طور بسیار مستقیم عواقب آن را احساس خواهیم کرد. ممکن است ۳ تا ۴ میلیون جوان افغان از روستاهایشان به سوی غرب مهاجرت کنند و مستقیما به اینجا خواهند آمد.”

وزیر دفاع بریتانیا علاوه کرد “آنها به سوی آلمان و یا بریتانیا خواهند آمد و این از عواقب سقوط افغانستان خواهد بود.”

لازم به ذکر است که بریتانیا در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد که به مشاوره و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان می پردازند و همچنین یک قطعه واکنش سریع را هدایت می کنند که از حمله به کابل دفاع می کنند. این کشور در زمانی که بیشترین تعداد سرباز خارجی در کشور حضور داشت، نزدیک به ۱۰ هزار سرباز مستقر در افغانستان داشت.

مایکل فالون گرچه اعلام نکرده است که سربازان بیشتری به افغانستان اعزام می کند، اما با این سخنانش ظاهرا با درخواست اخیر جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان مبنی بر افزایش چند هزار سرباز خارجی موافقت نشان داده است.

او گفت “ما از دولت و نظامیان افغانستان درخواست داریم که با موقعیتی مقابله کنند که خود ما با ده برابر سرباز بیشتر با آن سر و کار داشتیم.”

وزیر دفاع بریتانیا افزود تروریستانی که سربازان آمریکایی و انگلیسی برای ریشه کن کردن آنها رفته بودند، همچنان پس از ۱۵ سال در کشور فعال هستند.

مایک پنینگ وزیر نیروهای مسلح بریتانیا نیز هفته گذشته در اظهاراتی که کمتر به آن توجه شد، گفت که توقع می رود از بریتانیا نیز خواسته شود تا سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کند.

پنینگ به کمیته دفاع مجلس عوام انگلیس گفت “ما هیچ طرحی مبنی بر خروج نداریم. در واقع، امکان این نیز وجود دارد که حضورمان را در افغانستان بیشتر کنیم.”

وی افزود “گرچه تاکنون به طور رسمی درخواست نشده است؛ اما باید با کمیته صادق باشم، این امکان وجود دارد. این فرضیه ای است که پس از گفتگو با نیروهای ائتلاف به آن متوجه شدم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا