• انتشار: 1 فوریه 2020
  • ساعت: 16:50
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41331
پرینت

بریتانیا نیمه شب گذشته از اتحادیه اروپا خارج شد

بریتانیا پس از سال ها تلاش سیاسی، انشقاق عمیق این کشور و استعفای دو نخست وزیر، اتحادیه اروپا را به طور رسمی ترک کرد. اما این پایان بریگزیت نیست، حالا مبارزه برای آینده آغاز می شود.

به نحوی در روز های اخیر قبل از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا، سکوتی در بریتانیا حاکم گردیده بود. روز جمعه ۳۱ جنوری برای اکثر بریتانیایی ها یک روز کاری عادی بود و جاده های لندن مثل همیشه مزدحم به نظر می رسید. اما فضای پرتنشی نیز حاکم بود. اکثریت پایتخت نشینان بر ضد بریگزیت رأی داده بودند و بسیاری از بریتانیایی ها اندوه و ناامیدی شانرا نیز ابراز داشتند. همواره به گوش می رسید که گفته می شد: «این یک روز بد برای ما است.»

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دیگر غیرقابل توقف بود، شمارش معکوس آغاز گردیده بود و همه می دانستند که ساعت ۱۱:۰۰ شام به وقت محلی، نیمه شب در بروکسل، تقریباً ۵۰ سال عضویت در اتحادیه اروپا به پایان می رسد.

بوریس جانسن، نخست وزیر بریتانیا در اولین بیانه اش بعد از خروج از اتحادیه اروپا گفت که “این امر پایانی نیست، بلکه یک آغاز است.” او در ادامه اظهار داشت که “این لحظه ای است که از روی یک اقدام جدید پرده برداری می شود. این یک لحظه واقعی ملی بازسازی و تحول است.”

جانسن برای دوره “شکوهمند” پس از بریگزیت، از وعده های که در جریان تبلیغات انتخاباتی با شور و اشتیاق بیان می داشت، یاد نکرد. درعوض او از سیاست جدید خود در مورد “ارتقای” مناطقی در بریتانیا که تاکنون به آنها رسیدگی نگردیده بود، صحبت کرد. نخست وزیر بریتانیا  می خواهد در شمال کشورش، که توسعه نیافته است، سرمایه گذاری کند. اینکه عدم توسعه مناطق شمال بریتانیا با اتحادیه اروپا چه ارتباطی دارد، مشخص نشد. در غیر آن بروکسل برای انکشاف مناطق از نظر ساختاری ضعیف بسیار مناسب است.

جانسن همچنین از بریتانیایی ها خواست تا دوباره متحد گردند و با همدیگر آشتی کنند. اما در این راستا برای کسانیکه طرفدار اتحادیه اروپا در بریتانیا اند، چیزی برای ارائه کردن نداشت. روزنامه ها در حال حاضر گزارش می دهند که نخست وزیر بریتانیا قصد دارد بریگزیت نسبتاً سختی را اجرا کند و فقط توافقنامه تجارت آزاد از اتحادیه اروپا می خواهد.

بوریس جانسن، نخست وزیر بریتانیا زمانیکه توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا “برگزیت” را امضا کرد، در پیامی تویتری نوشت، این توافقنامه برای خروج از اتحادیه اروپا در ۳۱ جنوری ۲۰۲۰ را برای “احترام به رأی دموکراتیک” مردم امضا کرده است. او این تصویب را “فصل جدیدی” در تاریخ ملت بریتانیا خواند.

پس از تصویب طرح “بریگزیت” در بریتانیا، پارلمان اروپا به تاریخ ۲۹ جنوری ۲۰۲۰ در جلسه علنی خود به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رأی داد.

بوریس جانسن نخست وزیر بریتانیا جنگ وینستون چرچیل را می ستاید و خود را جانشین او می داند. نقل قول معروف چرچیل پس از اولین پیروزی اش در برابر سربازان آلمانی در سال ۱۹۴۳ که جانسن، برنده بریگزیت، در بیانه اش مبنی بر خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا به آن اشاره داشت، چنین بود: «این پایان کار نیست. این حتی آغاز پایان نیست. اما ممکن است پایانی برای یک آغاز باشد.» این نقل قول چرچیل خیلی مناسب برای بریگزیت است. زیرا بریگزیت یک حالت نیست، یک روند است و این را که چه تخریبات سیاسی و اقتصادی را در پایان به همراه خواهد داشت، هنوز هیچ کس نمی داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.