اجتماعی

بریتانیا: بیش از نیم میلیون پناهجوی افغان از افغانستان خارج شده و به سمت اروپا می آیند

وزیر امور داخله بریتانیا می گوید که از زمان سقوط دولت در افغانستان تاکنون بیش از نیم میلیون پناهجوی افغان از مرزهای این کشور خارج شده و هم اکنون راهی اروپا و انگلیس می باشند.

خانم «پریتی پاتل» وزیر امور داخله بریتانیا به استناد گزارش های نهادهای استخباراتی «ائتلاف اطلاعاتی پنج چشم» گفته است بیش از نیم میلیون افغان پس از حاکمیت مجدد طالبان از مرزهای افغانستان خارج شده و راهی کشورهای اروپایی و انگلیس می باشند.

«ائتلاف استخباراتی پنج چشم» شامل بریتانیا، کانادا، استرالیا، امریکا و نیوزیلند می باشد که سرویس های استخباراتی داخلی این کشورها در اشتراک گذاری اطلاعاتی با یکدیگر همکاری می کنند.

خانم پاتل به همین منظور هفته گذشته با همتایان خود در این ائتلاف دیداری اضطراری برگزار کرد تا در خصوص سیل مهاجرت شهروندان افغانستان پس از سقوط دولت پیشین و تعقیب آنها بحث و گفتگو کنند.

وی گفت یکی از موارد نگرانی برای آنها این است که بلاروس از شهروندان افغانستان به عنوان سلاح و حربه فشاری علیه اروپا استفاده کند، که گفته می شود در این راستا دولت بلاروس به پناهجویان افغان اجازه ورود به کشورش می دهد و سپس آنها را راهی کشورهای پولند و لیتوانی [از اعضای شنگن] می کند.

یک مقام دولتی بریتانیا در این خصوص می گوید: «اگر فکری به وضعیت مهاجران افغانستان در حال حاضر نشود، طی چند ماه آینده این موضوع به یکی از مشکلات جدی مبدل می گردد. یکی از این معضلات این است که در محدوده شینگن، مهاجران می توانند آزادانه حرکت کنند و خود را به بندر کاله برسانند.»

گفتنی است پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان، شماری از زیادی از شهروندان افغانستان تصمیم به خروج از کشور از مسیرهای قانونی و غیرقانونی گرفتند.

چندی پیش، رئیس شورای پناهندگان ناروی در بازدید از یکی از کمپ های مهاجرین در یکی از ولایات ایران، گفت که روزانه ۳ الی ۵ هزار شهروند افغانستان به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند.

بسیاری از این پناهجویان با عبور از ایران سعی می کنند وارد ترکیه و سپس کشورهای اروپایی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا