• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۵۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68071
پرینت

برگزاری نشستی مهم از سوی سازمان ملل درباره افغانستان

رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که در این نشست در باره وضعیت حقوق بشری، کمک‌های بشردوستانه و چگونگی رسیدن کمک‌ها به افغانستان، بحث خواهد شد.

تا سه روز دیگر یک نشست مهم از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره افغانستان برگزار می شود.

رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که در این نشست در باره وضعیت حقوق بشری، کمک‌های بشردوستانه و چگونگی رسیدن کمک‌ها به افغانستان، بحث خواهد شد.

این نشست در اوضاعی برگزار می‌شود که همواره سازمان‌های بین المللی از وقوع فاجعه‌ی انسانی در زمستان پیش‌رو در افغانستان هشدار داده اند.

ظاهر سالنگی، عضو پیشین مجلس نمایندگان گفته است: «جامعه جهانی می‌خواهد دو هدف را در افغانستان با برگزاری این نشست دنبال کند؛ نخست اینکه چطور بتواند جلو فروپاشی اقتصادی را بگیرد و راهکاری را پیدا کند، دوم اینکه مسوولیتی را که جامعه‌ بین المللی در قبال افغانستان دارد و بی‌تفاوتی که انجام داده را ترمیم کند.»

ولی فروزان، آگاه روابط بین الملل به طلوع‌نیوز گفت: «محور این بحث مسایل سیاسی، صحی، حقوق بانوان، تعلیم و تربیه و دسترسی به غذا که در این شرایط سخت نیاز دارند، می‌باشد.»

در همین حال، امارت اسلامی با استقبال از برگزاری این نشست می‌گوید که امیدوار است جهانیان به واقعیت‌های کنونی افغانستان احترام بگذارد و راه تعامل را با کابل به پیش بگیرند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی در این باره گفت: «باید واقعیت‌های موجود در افغانستان را ارج بگذارند و درک بکنند و وارد تعامل و روابط بهتر با افغانستان شوند.»

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش داده است وضعیت اقتصادی افغانستان در این نشست به بحث گرفته خواهد شد.

بر اساس آمار های سازمان ملل متحد، دست کم ۹۵ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر بسر می‌برند و هم اکنون، نزدیک به نُه میلیارد دالر از پول افغانستان در بانک‌های جهانی مسدود است.

کشورها و سازمان‌های جهانی هم برنامه کمک‌های عملی به افغانستان را آغاز نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.