• انتشار: 16 اکتبر 2015
  • ساعت: 17:29
  • سرویس: ورزشی
  • کدخبر: 3545
پرینت

برگزاری نخستین مسابقه بین المللی دوش/دو ماراتن در بامیان؛ نتیجه به نفع خارجی ها رقم خورد

نخستین مسابقه بین المللی دوش/دو ماراتن در بامیان، پیش از ظهر امروز با اشتراک صد ورزشکار از داخل و خارج کشور در دشت های “قرغنه تو” از مربوطات مرکز این ولایت برگزار شد.

در این مسابقه دوش که از سوی شرکت توریستی راه ابریشم با همکاری شرکت های رینگو فایر و آنتم بوردر انگلستان برگزار شد، در کنار ده ها ورزشکار داخلی، ۱۳ورزشکار از کشورهای امریکا، انگلستان، سریلانکا، بلجیم و فرانسه نیز اشتراک داشتند.

این مسابقه در دو بخش بانوان و مردان برگزار شد که اشتراک کنندگان هردو بخش به ترتیب فواصل ۱۰ و ۴۲ کیلومتر را با یکدیگر به رقابت پرداختند.

برخلاف سایر مسابقات ورزشی که پیش از این در ولایت بامیان راه اندازی شدند و در بیشتر آنها ورزشکاران افغان توانستند مقام اول را از آن خود کنند، در مسابقه امروز، کت مکینتاژ از کشور انگلستان توانست در میان ۶۵ ورزشکار، فاصله تعیین شده را پیشتر از سایر رقیبانش بپیماید و قهرمانی این مسابقه را به نام خود رقم بزند.

مقام دوم و سوم این مسابقه دوش به ترتیب به طاهر محمدی ورزشکار افغان و فرانک از کشور بلجیم اختصاص یافت.

آقای مکینتاژ در پایان این مسابقه به خبرگزاری رها گفت که از گذشته های دور یکی از آرزوهایش این بوده است که بتواند در یکی از مسابقات دوش در افغانستان اشتراک کند.

او افزود، جغرافیای بامیان برای انواع ورزش ها مناسب است اما به نظر می رسد که این ولایت بهترین مکان برای ورزش هایی چون اسکی و دوش ماراتن باشد.

این ورزشکار انگلستانی می گوید، با وجودیکه ورزشکاران افغانستان امکانات بسیار کمی در اختیار دارند اما در این مسابقه امروز بسیار خوب عمل کردند و اوایل مسابقه بیشتر از اشتراک کنندگان خارجی دویدند.

بامیان دو ماراتن

بانوان می توانند!

در بخش بانوان نیز ده ها تن از دختران بامیانی فاصله ۱۰ کیلومتر را دویدند.

نذیره بانوی ورزشکاری که توانست در بخش بانوان در میان ۴۵ ورزشکار دیگر به مقام قهرمانی نخستین مسابقه بین المللی دوش ماراتن در بامیان دست یابد، از اینکه توانسته است فاصله تعیین شده را پیشتر از سایر رقبایش بپیماید ابراز خرسندی کرده است.

بانو نذیره به خبرگزاری رها گفت:” به همه دختران افغان توصیه می کنم که به رشته های مختلف ورزشی رو آورند تا صحتمند و قوی باشند و بتوانند در همه عرصه فعالانه حضور داشته باشند”.

او افزود که به توانمندی بانوان باور دارد و مطمئن است که اگر آنها بخواهند و تلاش کنند، می توانند به هر هدفی که داشته باشند برسند.

دوش ماراتن در بامیان

رشد گردشگری هدف اصلی

ماراتن از مسابقات ورزشی دوش است که شرکت کنندگان آن باید فاصله معیاری، ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر را بدوند.

این مسابقه در افغانستان پیشینه طولانی ندارد و تنها در چند سال اخیر در برخی از ولایات به مناسبت های خاص برگزار شده است.

در بامیان، به شمول مسابقه امروز تا کنون سه دور از مسابقات دوش ماراتن برگزار شده است.

با این حال مسئولان شرکت توریستی راه ابریشم؛ نهادی که در برگزاری مسابقه امروز نقش کلیدی داشت، هدف از برگزاری این مسابقه را معرفی بامیان به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری و جذب گردشگران بیشتر به این ولایت خوانده اند.

گل حسین بای زاده مسئول این شرکت توریستی به خبرگزاری رها گفت که این مسابقه با هدف رشد گردشگری و ترویج هرچه بیشتر ورزش در میان جوانان افغانستان راه اندازی شده است.

از سوی دیگر کبیر دادرس رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان نیز برگزاری چنین مسابقات را در رشد صنعت گردشگری در این ولایت موثر خوانده است.

آقای دادرس ابراز امیدواری کرده است که با بهبود اوضاع امنیتی در کشور، بامیان به مقصد چهارفصله برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

بامیان از امن ترین ولایات در مرکز کشور است که با داشتن مناظر زیبای طبیعی، آثار تاریخی فراوان، فرهنگ غنی و مردمانی مهمان نواز، مناسب ترین مکان برای رشد صنعت گردشگری در افغانستان خوانده شده است.

تنها مبنع عایداتی باشندگان این ولایت زراعت و مالداری است که آنهم بدلیل سردی هوا، عاید زیادی را نصیب آنان نمی کند.

با این وجود گفته می شود رشد صنعت گردشگری در بامیان می تواند ضمن ایجاد منبع درآمد دیگری برای مردم، هزینه های برخی از پروژه های بازسازی در این ولایت را نیز تامین کند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.