سیاست

برگزاری سه رزمایش نظامی مشترک در خاک تاجیکستان در نزدیکی مرز با افغانستان

وزارت دفاع ملی تاجیکستان گفته است این رزمایش های نظامی در مقیاس بزرگی در مناطق نظامی «حرب میدان» و «مومیرک» در ولایت ختلان در نزدیکی مرز با افغانستان از تاریخ ۱۰ الی ۲۳ اکتبر برگزار می گردد.

یک منبع از وزارت دفاع تاجیکستان گفته است که در این رزمایش در حدود ۴ هزار پرسونل نظامی حضور خواهند داشت و در حدود ۸۰۰ جنگ افزار نظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براساس گفته های منبع، این سه رزمایش شامل رزمایش با نام «پویسک» (تحقیق) می شود که برای سربازان واحد شناسایی سازمان پیمان امنیت جمعی است، رزمایش «ایشلان» (آرایش نظامی) که برای قطعه های لوجیستکی است و در نهایت رزمایش «وزایمودیستی ویه» (تقابل) که برای قطعه های واکنش سریع سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار می گردد.

لازم به ذکر است که سازمان پیمان امنیت جمعی شامل کشورهای روسیه، تاجیکستان، بلاروس قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ارمنستان می شود؛ کشورهای افغانستان و صربستان هم اعضای ناظر این سازمان هستند.

همچنین گفتنی است که از زمان سقوط دولت در افغانستان و روی کار آمدن مجدد طالبان، تاکنون چندین بار رزمایش های مختلفی از سوی کشورهای آسیای میانه در نزدیکی مرز با افغانستان برگزار شده است.

اخیرا تنش ها میان مقام های امارت اسلامی طالبان و مقام های تاجیکستان بالا گرفته است.

روز گذشته شماری از مقام های زون شمال شرق طالبان به منطقه شیرخان بندر در ولایت کندز رفتند و گفته می شود شماری از نیروهای نظامی طالبان به آن مکان منتقل شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا