اجتماعی

برگزاری جشن عروسی گروهی ده ها زوج جوان در دایکندی

 

این زوج های جوان، با استقبال از این اقدام این موسسات، از سایر نهادهای خیریه نیز خواستند تا  با حمایت از اینگونه برنامه ها، زمینه ازدواج جوانان را فراهم کنند.

دایکندی از ولایت هایی است که سن ازدواج در آن با گذشت هر سال بلندتر می رود. مصارف هنگفت عروسی در این ولایت سبب شده است تا بیشتر جوانان نتوانند به موقع ازدواج کنند. این موضوع ناهنجاریهای اجتماعی بسیاری از جمله فرار دختران از منزل را افزایش داده است.

رضا یوسفی یکی از دامادهای جشن عروسی گروهی جوانان دایکندی به خبرگزاری رها گفت که هیچ وقت این روز را فراموش نخواهد کرد:”خوشحالم که ده ها زوج جوان توانستند با مصارف اندک، ازدواج کنند. اگر جشن عروسی گروهی برگزار نمی شد، به یقین اکثر کسانی که قصد ازدواج داشتند، با برگزاری مراسم عروسی شان، مجبور می شدند پول هنگفتی را به قرض بگیرند”.

 امیدواری به کاهش مشکلات اجتماعی

این نخستین بار نیست که جشن عروسی گروهی جوانان در دایکندی برگزار می شود. در چند سال گذشته، صدها زوج جوان در این ولایت، توانسته اند با حمایت مالی موسسات خیریه، از طریق برگزاری جشن عروسی گروهی، ازدواج کنند.

مسئولان در اداره محلی دایکندی می گویند که برگزاری این جشن های عروسی گروهی، توانسته است در کاهش مشکلات اجتماعی و فراهم سازی ازدواج به موقع جوانان بی بضاعت، موثر واقع شود.

معصومه مرادی والی دایکندی، در مراسم جشن عروسی گروهی جوانان این ولایت گفت:”مشکلات اجتماعی و فرهنگی موجود در دایکندی مانند طویانه سنگین، باعث شده تا شرایط ازدواج برای جوانان، دشوار گردد”.

 راهی برای کاهش خشونت علیه زنان

مسئولان در اداره امور زنان دایکندی نیز، با تاکید بر اینکه در ازدواج های گروهی، هیچ نوع اجباری وجود ندارد،  ترویج این گونه ازدواج را، در کاهش خشونت علیه زنان و جلوگیری از مصارف بیجای عروسی های فردی، موثر خوانده اند.

ذکیه رضایی رئیس این اداره گفته است که درخواست طویانه سنگین از سوی خانواده دختر، از مشکلات بزرگی است که سبب افزایش فقر و تنگدستی در میان خانواده ها می شود:”این موضوع باعث می شود تا عروس خانواده، در آینده مورد خشونت قرار گیرد، اما در جشن های عروسی گروهی، دختران و پسران جوان می توانند با مصارف اندک ازدواج کنند و در زندگی مشترک شان، با مشکلات کمتری مواجه گردند”.

بانو رضایی از تمامی خانواده ها خواست که در صورت عدم همکاری موسسات نیز، خود دست به کار شوند و جشن عروسی دختران و پسران جوان شان را بصورت گروهی و با مصارف کم، برگزار کنند.

از سوی دیگر نهادهای برگزار کننده جشن عروسی گروهی ۱۵۰ زوج جوان در دایکندی می گویند  که اینگونه جشن ها، فقط در راستای فراهم سازی زمینه ازدواج برای جوانان بی بضاعت برگزار می شوند.

محمد علی نژاد رئیس موسسه نیگات می گوید:”زوج های جوانی که جشن عروسی شان برگزار شد، پس از تحقیقات دقیق در تمام ولسوالی های دایکندی، مستحق تشخیص داده شده بودند”.

آقای علی نژاد افزود که مصارف عروسی گروهی این زوج های جوان، ۷۵ هزار دالر امریکایی، هزینه برداشته است.

این درحالی است که مصارف سنگین عروسی در دایکندی سبب شده تا در چند سال گذشته، شمار زیادی از جوانان این ولایت برای یافتن کار بهتر و جمع آوری پول برای برگزاری جشن عروسی شان، به خارج از کشور مهاجر شوند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا