اجتماعی

نظر سنجی تازه برنامه جهانی غذا: ۹۸ درصد افغان ها به غذای کافی دسترسی ندارند

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد تقریبا تمام افغان ها غذای کافی برای خوردن ندارند و اقتصاد در حال سقوط می تواند افغانستان تحت حاکمیت امارت اسلامی را سال آینده از حالت وخیم به یک فاجعه تبدیل کند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفت بر اساس سروی(نظر سنجنی) تازه این سازمان در حدود نود و هشت درصد افغان ها غذای کافی نمی خورند و هفت فامیل از هر ده فامیل مجبور است غذا گدایی کند و این بیش از پیش آنها را به فقر فرو می برد.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و قطع کمک های خارجی در ماه آگوست اقتصاد افغانستان در معرض سقوط و نابودی قرار گرفت و قیمت مواد  غذایی و سوخت و دیگر کالاهای اساسی مردم به شدت افزایش یافت و شهروندان افغان دیگر توان خرید ندارند.

تامسون فیری روز گذشته در نشست شورای حقوق بشری این سازمان در ژنو گفت: «بحران اقتصادی پیچیده، درگیری ها و خشکسالی سبب شده خانواده های متوسط نتوانند غذایی برای خود فراهم نمایند. برای جلوگیری از تبدیل این بحران به یک فاجعه کارهای زیادی باید صورت گیرد.»

سازمان برنامه جهانی غذا تاکنون (سال ۲۰۲۱) برای پانزده میلیون افغان و تنها برای هفت میلیون در ماه نوامبر کمک غذایی فراهم کرده است. این برنامه سعی دارد در سال آینده کمک های غذایی اش را تا بیست و سه میلون افغان در ولایات مختلف کشور افزایش دهد.

خانم فیری افزود برنامه جهانی غذا در افغانستان وضعیت در این کشور را کاملا دشوار توصیف می کند و می گوید برف کوچی از گرسنگی و فقر در افغانستان به راه افتاده است.  

ندا الناشف، معاون کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل، نیز گفت خانواده های افغان با گرسنگی و فقر روبرو هستند و بسیاری به اقدامات از روی ناچاری مانند فروش کودکان، ازدواج کودکان و کار کودکان روی آورده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا