اجتماعی

برق کابل تا سال ۲۰۱۹ قطعی/پرچوی خواهد داشت

برق در شهر کابل در سال‌های گذشته معمولا تنها در فصل سرما، با مشکل جیره‌بندی رو به رو می‌شد اما بهار امسال و در نزدیک به یک ماه اخیر، این مشکل در این شهر مردم را با توجه به افزایش گرمی هوا شاکی ساخته است.

انجنیر امان‌الله غالب، رئیس جدید شرکت برشنا می‌گوید ناامنی، کاهش آب در بندهای برق و افزایش میزان مصرف برق شهروندان کابل، از دلایل اصلی این مشکل است.

او می‌گوید برای حل مشکلات امنیتی که هر از چند گاهی با صدمه زدن به لین‌ها و پایه‌های برق، سبب قطع برق در ولایات مختلف می‌شود، برنامه‌ای را برای خودکفایی هر ولایت در تولید برق طرح کرده‌اند که تا پنج سال عملی خواهد شد. تولید برق آفتابی بخش بزرگی از این برنامه است.

وی افزود که آنها مشخصا برای حل مشکل برق در پایتخت افغانستان نیز، برنامه تولید برق آفتابی در هر اداره و منزل را طراحی کردند.

به گفته او، در صورت تایید شدن این برنامه از سوی حکومت، این برنامه با نصب سولرها در ادارات دولتی آغاز خواهد شد و با گسترش آن، هر خانه خود تولید کننده برق خواهد بود.

آقای غالب گفت همچنین آنها پلانی برای تولید صد میگاوات برق آفتابی در بند نغلو را روی دست دارند که به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس شرکت برشنا افزود که آنها می‌کوشند ظرفیت برق وارداتی موجود در کابل را که حدود ۳۰۰ میگاوات است با کاهش ضایعات بالا برده و به ۴۰۰ میگاوات برسانند.

به گفته وی، برق آفتابی و برق وارداتی موجود و جدیدی که از ترکمنستان خواهد رسید، مشکل برق در کابل را کاملا حل خواهد کرد.

او همچنین از عرضه وسایل برقی کم مصرف در بازار به عنوان راه حلی برای کاهش مصرف برق یاد کرد.

در سراسر افغانستان هشتاد درصد برق مصرفی مردم، وارداتی و تنها بیست درصد آن تولید داخلی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا