• انتشار: 18 دسامبر 2019
  • ساعت: 17:30
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40073
پرینت
غنی با خلیل زاد در کابل دیدار کرد

برقراری آتش بس قبل از توافق صلح ضروری ست

رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۷ قوس) با داکتر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان، دیدار کرد.

در این دیدار، آقای خلیلزاد، درباره دیدارها و بحث‌های اخیراش در قطر و پاکستان، به رییس جمهور غنی معلومات داد.

محور اصلی صحبت‌های رییس جمهور با خلیلزاد، چگونگی تامین آتش بس و پرداختن به پناه‌گاه‌های امن طالبان در بیرون از افغانستان بوده است.

آقای غنی، دراین دیدار نگرانی‌های خویش را مبنی بر ادامۀ خشونت‌ها از جانب طالبان، بیان داشت.

وی تاکید کرد مردم و دولت افغانستان، به صورت کامل صلح پایدار می‌خواهند و در این زمینه‌‌، هیچ نوع تردیدی ندارند.

در این دیدار، هردو جانب ابراز امیدواری کردند که برای تامین صلح در افغانستان، نخست آتش بس صورت گیرد.

این در حالی است که یک عضو مذاکره کننده هیئت طالبان تایید کرده است که امریکا از طالبان خواسته تا برای ادامه گفتگوهای صلح باید آتش‌بس ۱۰ روزه را در افغانستان را بپذیرند.

این عضو مذاکره کننده هیئت طالبان به عرب نیوز گفته است که مقام‌های امریکایی هشدار داده‌اند که اگر گروه طالبان آتش‌بس ۱۰ روز در افغانستان را قبول نکنند، گفتگوهای صلح را ترک و این روند را لغو خواهند کرد.

این عضو طالبان که از او نامی گرفته نشده همچنان بیان داشته هیئت طالبان از مقام‌های امریکایی برای بحث و مشوره بیشتر زمان خواسته‌اند تا با رهبری شان در این باره صحبت کنند.

گروه طالبان و دولت امریکا تاهنوز رسما در این باره چیزی نگفته‌اند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دور جدید گفتگوهای مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان پس از سه ماه توقف، هفته گذشته از سر گرفته شد.

دور جدید گفتگوها یک هفته جریان پیدا کرد و اواخر هفته گذشته دو طرف اعلام کردند که این گفتگوها برای مدت کوتاه متوقف خواهد شد.

دلیل توقف این گفتگوها، مشوره مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان با رهبری شان خوانده شده است.

آتش‌بس در افغانستان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از موضوعات مهم دور جدید گفتگوهای صلح امریکا و طالبان شمرده می‌شود و گفته می‌شود که دو طرف به توافقاتی نیز دست یافته‌اند.

زلمی خلیل‌زاد پس از توقف دور جدید گفتگوها، به اسلام‌آباد رفت و با مقام‌های ملکی و نظامی پاکستان دیدار و اوایل هفته جاری دوباره به قطر برگشت.

پس از توقف دور جدید گفتگوهای امریکا و طالبان برخی منابع نزدیک به گروه طالبان تایید کردند که امریکا و طالبان به توافق تازه‌ای دست یافته‌اند که بر مبنای آن امریکا حملات شبانه خود بالای طالبان را متوقف کرده و طالبان نیز از انجام حملات انفجاری و انتحاری در بزرگ شهرهای افغانستان خودداری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.