• انتشار: 10 نوامبر 2015
  • ساعت: 16:39
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4183
پرینت

برشنا حدود ۲ میلیون دالر ضرر کرده است

ریاست برشنا می گوید که به دلیل بالا رفتن قیمت دالر در مقابل واحد افغانی این شرکت در دو دوره ۱٫۹ میلیون دالر ضرر کرده است.

ریاست برشنا می گوید که این علت باعث شده است که قیمت برق نیز در هر کیلو وات ۲۰ صدم درصد افزایش یابد.

وحید الله توحیدی، رئیس نشرات ریاست برشنا امروز (سه شنبه) در یک نشست خبری گفت: بالا رفتن نرخ دالر از ۵۵ به ۶۵ افغانی ریاست برشنا در حدود ۱٫۹ میلیون دالر در دو دوره گذشته زیان دیده است.

آقای توحیدی خاطر نشان کرد که قبلاً قیمت صرفیه هر کیلووات برق در حدود ۲ افغانی بود که با افزایش نرخ دالر در مقابل افغانی هم اکنون قیمت صرفیه هر کیلووات برق به ۲٫۲۰ افغانی رسیده است.

ریاست برشنا

آقای توحیدی در قسمت دیگر سخنان خود اشاره به پرچوی های برق در سطح شهر کابل نمود و گفت: هم اکنون به دلیل همکاری نکردن مردم با ریاست برشنا (استفاده از وسایل پر مصرف) پرچوی های برق کابل در حدود ۴۵ الی ۵۰ درصد در اوقات پیک می باشد.

وی اضافه کرد که اگر شهروندان در اوقات پیک ( ۵ عصر الی ۹ شب و ۵ صبح الی ۸ صبح) از وسایل پر مصرف استفاده نکنند این پرچوی ها به ۲۵ الی ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

وی تصریح نمود که این مقدار پرچوی در ۲۴ ساعت در حدود ۷ الی ۸ ساعت است.

وی دیگر دلایل پرچوی ها را کم ظرفیت بودن برق وارداتی (۳۰۰ میگاوات) و کاهش تولید برق خود افغانستان بدلیل سردی هوا و کمبود آب در زمستان عنوان کرد.

توحیدی خاطر نشان کرد که هم اکنون شهر کابل در حدود ۴۲۰ الی ۴۵۰ میگاوات برق دارد در حالیکه این شهر در حدود ۵۵۰ الی ۶۰۰ میگاوات برق نیاز دارد.

وی هم چنین اضافه نمود که افغانستان به ۷۰۰۰ میگاووات برق نیاز دارد در حالیکه هم اکنون برق مجموعی افغانستان به ۱۳۰۰ میگاوات میرسد.

به گفته آقای توحیدی برای برای رفع نیازمندی های برق افغانستان ۳ پروژه بزرگ روی دست است.

وی علاوه کرد که این پروژه ها شامل دو پروژه “دیتک” که در حدود ۱۰۰۰ میگاووات برق وارداتی از ترکمنستان است و برق شمال را به جنوب و جنوب شرق وصل میسازد که ۳۰۰ میگاوات اش در نخست خریداری میشود و از طریق یک لین ۵۰۰ کیلوولتی به افغانستان وارد میشود و مقدار باقی مانده آن نیز به مرور زمان خریداری میشود.

وی خاطر نشان کرد که این پروژه کابل را صد درصد از نور برق مستفید ساخته و ولایات لوگر، میدان وردک، غزنی، زابل، کندهار، پکتیا، پکتیکا و خوست را به برق وارداتی وصل بسازد.

توحیدی هم چنان به پروژه کاسا یک هزار اشاره نموده گفت در پروژه کاسا ۱۰۰۰ در پهلوی اینکه افغانستان حق ترانزیت میگیرد ۳۰۰ میگاوات برق را نیز از طریق یک لین DC برای کابل میگیرد.

وی هم چنان به پروژه های طویل المدت اشاره نموده گفت که پروژه های ساخت ساز بند ها شامل پروژه های بلند مدت است که در این عرصه حکومت تلاش جدی دارد.

رییس نشرات ریاست برشنا با اشاره به حوادث سال قبل گفت که حادثه سال قبل طی ۹ سال بی سابقه بوده و امسال برای جلوگیری از تکرار این حادثه تدابیر شدید گرفته شده است.

وی علاوه کرد که این تدابیر شامل فوندیشن ها و دیوار های استنادی در اطراف پایه های  متضرر است که مقاوت این پایه ها را به مراتب بیشتر ساخته است.

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

  2. […] خبرگزاری رها برشنا حدود ۲ میلیون دالر ضرر کرده است […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.