• انتشار: 20 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:48
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38812
پرینت
کمیسیون مستقل انتخابات:

بررسی ها هنوز ادامه دارد/بابت تأخیر در اعلام نتیجه انتخابات از مردم عذر می خواهیم

کمیسیون در مرکز جمع‌بندی نتایج ۲۵۵۶۶ برگه را طی مراحل کرده است و هنوز ۱۳۲۹ برگه مشکل دارد که تحت بررسی قرار دارد. هم‌چنان ۴۸۲ برگه تا هنوز نرسیده و باید کاپی این برگه‌ها از صندوق‌ها بیرون شده و بررسی شود.

کمیسیون انتخابات می‌گوید نتایج ابتدایی پس از پایان بررسی‌ها اعلام خواهد شد.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در نشست خبری شام دیروز گفت به صورت کل ۴۶۸۵ مرکز رأی‌دهی در روز انتخابات باز شد و مواد حساس این مراکز به دفتر مرکزی انتقال یافت، و قرار بود تا عکس برگه‌های رأی‌دهی و برگه‌های دیجیتلی از طریق انترنت به مرکز فرستاده شوند، اما به دلیل توقف فعالیت شبکه‌های مخابراتی این اطلاعات به موقع فرستاده نشد.

به گفتۀ خانم نورستانی، افزون بر این مشکلات، انتقال اطلاعات به مرکز اطلاعات انتخاباتی به دلیل عدم کاردهی نرم‌افزار دارمالوک پس از ده روز آغاز شد.

او هم‌چنان تأکید کرد ناظرین و مشاهدین از تمام مراحل نظارت دارند، اما در مواردی آنان به دلیل مختلفی باعث اخلال روند می‌شوند.

به گفتۀ او، کمیسیون در مرکز جمع‌بندی نتایج ۲۵۵۶۶ برگه را طی مراحل کرده است و هنوز ۱۳۲۹ برگه مشکل دارد که تحت بررسی قرار دارد. هم‌چنان ۴۸۲ برگه تا هنوز نرسیده و باید کاپی این برگه‌ها از صندوق‌ها بیرون شده و بررسی شود.

رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید، کمیسیون در مرکز بررسی نتایج دجیتلی ۲۳۱۷۶ برگه را طی مراحل کرده است. در این مرکز تعداد رأی‌دهندگان بایومتریک‌شده مشخص شده، اما نیاز است این معلومات برای بررسی و تحلیل وارد مرکز اطلاعات انتخاباتی شود.

او می‌افزاید، از ۳۷۴۶۷ دستگاه بایومتریک، تاکنون ۳۴۹۵۶ دستگاه به مرکز رسیده است و اطلاعات ۲۳۱۷۶ دستگاه بایومتریک به مرکز معلومات انتخاباتی انتقال یافته، اما ۲۸۸۸ دستگاه به دلایلی چون شکسته‌گی در فرنطین‌اند و اکنون از قرنطین بیرون شده و در حال طی مراحل برای انتقال داده‌ها به مرکز معلومات انتخاباتی‌اند.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز اعلام شود، اما کمیسیون نتوانست در موعد مشخص نتایج را اعلام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.