• انتشار: 30 دسامبر 2019
  • ساعت: 23:31
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40353
پرینت

بررسی شکایات انتخاباتی فردا آغاز می شود

۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایتی که در مرکز و ولایت‌ها ثبت شده‌است، اکنون در ۱۶ دسته از لحاظ موضوعی دسته‌بندی شده‌است.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی اعلام کرد مرحله بررسی تمامی شکایت‌های انتخاباتی در ۳۴ ولایت کشور فردا سه‌شنبه، ۱۰ جدی آغاز می‌شود.

زرمینه کاکر؛ معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رسانه‌ها گفت روند دسته‌بندی شکایت‌ها امروز (۹ جدی) در همه‌ ولایت‌ها پایان یافته‌است و به دنبال آن این نهاد مرحله بررسی شکایت‌ها را آغاز می‌کند.

به گفته او، ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایتی که در مرکز و ولایت‌ها ثبت شده‌است، اکنون در ۱۶ دسته از لحاظ موضوعی دسته‌بندی شده‌است.

او افزوده که تفاوت آرای بیومتریکی با فورم نتایج، افزایش آرا به نفع یک یا چند نامزد، کاهش آرا به نفع یا ضرر یک یا چند نامزد، شمارش آرای یک نامزد برای نامزد دیگر، استفاده رأی پیش از وقت، استفاده رأی بعد از وقت، آرای بدون مشخصات بیومتریکی، ابطال آرای یک محل بدون دلیل، مفقود شدن فورم نتایج،‌ تغییر در فرم نتایج بعد از بازشماری آرا، آرای مشکوک، شکایات ناشی از دستگاه بیومتریک، شکایات غیرموجه یا غیر قابل سمع، جانب‌داری کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات در جریان بازشماری آرا و بازشماری آرا در غیاب ناظران از مواردی است که در رابطه با آن در کمیسیون شکایات، شکایت درج شده‌است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که این کمیسیون پس از بررسی و رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی مطابق مراحل قانونی، تصمیم‌اش را در این مورد همگانی خواهد کرد.

در همین حال یک مقام دیگر این کمیسیون گفته‌است که تفتیش یا بررسی ۱۰۲ هزار رأی خارج از زمان رأی‌دهی به فیصله اعضای این نهاد گذاشته شده‌است و اکنون بررسی نمی‌شود.

کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، ثبت و بررسی شکایت‌های انتخاباتی را یک هفته پیش آغاز کرده‌است و قرار است در بیشتر از یک ماه دیگر به ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایت رسیدگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.