- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

برخی از افسران سازمان استخباراتی امریکا در قاچاق مواد مخدر در افغانستان دست دارند

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان، برخی از اعضای سازمان استخبارتی امریکا را به قاچاق مواد مخدر در افغانستان متهم کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از کابلوف گزارش داد، برخی از اعضای استخبارات امریکا که روسیه را به تبانی با طالبان برای کشتن سربازان این کشور متهم می‌کنند، خودشان در قاچاق مواد مخدر در افغانستان دست دارند.

به گزارش تاس، کابلوف گفت: «این افسران استخباراتی شگفت‌انگیز امریکا که ما را به امور مختلف متهم می‌کنند، در قاچاق مواد مخدر دست دارند. هواپیماهای آن‌ها از قندهار و بگرام پرواز می‌کنند و هر کجا که می‌خواهند – به آلمان، رومانی – بدون هیچ‌گونه بازرسی می‌روند.»

ضمیر کابلوف افزود باشندگان کابل از این موضع آگاهی دارند و آماده‌اند که در این مورد صحبت کنند.

دولت افغانستان و امریکا تاکنون به صورت رسمی در این مورد واکنش نشان نداده‌اند.

پیش‌تر نیویارک‌تایمز گزارش داده بود که تحقیقات مقامات اطلاعاتی امریکا نشان می‌دهد که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در جریان مذاکرات صلح، به صورت مخفیانه به شبه‌‌نظامیان مرتبط به طالبان پول داده است تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی مستقر در افغانستان از جمله سربازان امریکایی را بکشند.

این اطلاعات در نتیجه بازجویی جنگ‌جویان گروه طالبان و سایر مجرمان اسیر در افغانستان تهیه شده است و در ماه مارچ در اختیار دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا قرار گرفته است.

نشر این گزارش در امریکا با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد. دونالد ترمپ اما اعلام کرد که در جریان این تحقیقات نبوده است و این گزارش را جعلی خواند.

روسیه و طالبان نیز این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

در جریان سال گذشته که ادعا شده است روسیه برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان به طالبان پول داده است، ۱۹ امریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.