• انتشار: ۲۵ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۲:۳۵
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 35970
پرینت
موگرینی:

برجام هنوز زنده است!

فدریکا موگرینی پس از پایان جلسه خود با وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، درباره برجام گفت: «بسیاری ازکشورهایی که مخالف برجام بودند، امروز از ایران می‌خواهند آن را کاملا اجرا کند.»

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در عین حال تایید کرد که طرف‌های برجام فعلا مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند. وی افزود: «هیچ یک از طرف‌های برجام معتقد نیستند که کاهش تعهدات ایران به معنای نقض کامل توافق هسته‌ای باشد.

به نقل از یورونیوز، مکانیسم ماشه به ساز و کاری در توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۵+۱ اطلاق می‌شود که در آن عدول ایران از تعهداتش باعث می‌شود تحریم‌های سازمان ملل به صورت خودکار مجددا علیه تهران فعال شوند.

موگرینی تایید کرد توافق هسته‌ای ایران حالش خوب نیست اما همچنان زنده است و نمی‌توانیم بگوییم که ساعت‌های پایانی و آخرین نفس‌ها را سپری می‌کند.

وی از انجام نخستین تراکنش‌ها طبق اینستکس (ساز و کار مبادلات تجاری اتحادیه اروپا با ایران) خبر داد و گفت: «اینکه آیا این ساز و کار شامل معاملات نفتی بشود یا نه، در حال بررسی است.»

ادامه فروش نفت ایران، یکی از شروط اولیه ایران برای ادامه پایبندی به برجام است.

وی درباره حضور کشورهای دیگر در اینستکس گفت: «درباره این موضوع در جلسه با وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا صحبت شد و برخی از کشورها علاقمند هستند که از سهامداران اینستکس باشند.»

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، تعداد کشورهای حاضر در اینستکس را فعلا ۱۰ کشور عضو این اتحادیه عنوان کرد.

وی از ایران دعوت کرد که اقدام‌های اخیر خود را [در کاهش تعهدات برجامی] به عقب برگرداند و کاملا به برجام متعهد شود.

وی به گفت‌وگوهای اخیر خود با افراد مختلف از جمله در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: «همه، از جمله افرادی که پیش از این منتقد برجام بودند هم اکنون از ایران می‌خواهند که به این توافق احترام بگذارد و آن را کامل اجرا کند. حتی کسانیکه منتقد توافق هسته‌ای بودند و آن را موثر نمی‌دانستند.»

موگرینی تاکید کرد: «امروز همه معتقدند که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد. این توافق جلوی ایران را در گسترش سلاح هسته‌ای می‌گیرد.»

ایران روز ۱۶ سرطان با پایان مهلت ۶۰ روزه نخست خود به اروپا اعلام کرد که در گام دوم کاهش تعهدات برجامی، سطح غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد می‌رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است. میزان فعلی غنی سازی اورانیوم ایران پس از عبور از سطح ۳.۶۷ درصد حدود ۴.۵ درصد عنوان شده است.

نخستین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، عبور از محدودیت میزان نگهداری مواد هسته‌ای و آب‌سنگین بود به طوریکه در تاریخ ۱۰ سرطان، محمد جواد ظریف، تایید کرده بود ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.