• انتشار: 22 آوریل 2020
  • ساعت: 14:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43941
پرینت

برای مقابله با کرونا افغانستان از روسیه درخواست کمک کرد

سفیر روسیه در کابل می گوید افغانستان برای مبارزه با کرونا از روسیه درخواست کمک کرده و روسیه در حال بررسی برای پاسخ به این درخواست می باشد.

سفارت روسیه در کابل می‌گوید افغانستان از روسیه در زمینه مبارزه با ویروس کرونا درخواست کمک کرده است.

الکساندر مانتیتسکی سفیر فدراتیف روسیه در کابل گفته است کابل از مسکو در زمینه مبارزه با ویروس کرونا درخواست کمک کرده است و مسکو برای پاسخ به این درخواست کار می‌کند.

آقای مانتیتسکی گفت: چنین درخواستی برای کمک از طریق همکاری بین پارلمانی از فضل هادی مسلمیار رئیس سنای افغانستان دریافت شده است. در حال حاضر این درخواست به مسکو انتقال داده شده و از سوی ادارات مربوطه در دست بررسی است.

براساس آخرین داده‌ها، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱۴۳ نفر رسیده است و کرونا جان ۳۶ نفر را گرفته است، همچنان گفته شده است که ۴۰ کارمند ریاست‌جمهوری به این بیماری مبتلا شده اند.

سفیر روسیه در کابل خاطر نشان ساخت برای جلوگیری از گسترش کرونا، کشورهایی که در مرز با افغانستان از جمله ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان قرار دارند، خدمات هوایی و گذرگاه‌های مرزی خود را در ماه مارچ بسته اند.

او گفت: به احتمال زیاد چنین محدودیت هایی تا زمانی که بیماری همه‌گیر در تمام منطقه‌ فروکش کند دوام خواهد داشت. وی افزود این محدودیت‌ها مانع ورود ویروس از افغانستان، ایران و پاکستان به کشورهای مستقل مشترک المنافع می‌شود.

الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل همچنان اظهار داشت، شیوع ویروس کرونا در پیشبرد روند صلح در این کشور تاثیر خواهد گذاشت، کابل و طالبان در حال مذاکره در خصوص هماهنگی تلاش ها در مبارزه با این بیماری هستند.

سفیر روسیه در کابل ضمن اشاره به اینکه طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت افغانستان بیش از ۱۶ میلیون نفر می توانند در این کشور به کرونا مبتلا شوند، گفت: احتمالا این موضوع هم ارتش و هم طالبان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. هم اکنون دولت افغانستان و طالبان در مناطق تحت کنترل طالبان در حال مذاکره برای هماهنگی رویکردهای خود در مقابله با کرونا هستند.

وی تاکید کرد: قطعا پیش بینی روند اوضاع در حال حاضر ناممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.